Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu -Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov:…

  • Yazı boyutu
Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu
  -Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov:…

Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu -Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov: -"Türkmenistan'da yabancı yatırımların ülkemiz ekonomisini geliştirmekteki yapıcı katkısından yararlanmaya önem atfedilmekte"

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan'da yabancı yatırımların ülke ekonomisini geliştirmekteki yapıcı katkısından yararlanmaya önem atfedildiğini belirtti.
     Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov himayelerinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkmenistan Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu'nun açılışı Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.
     Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov'un açılışa gönderdiği mesajı, Türkmenistan Maliye Bakanı Dovletgeldi Sadykov tarafından okundu.
     Ekonomik işbirliğini geliştirmek amacıyla uluslararası yasalar çerçevesinde yürüttükleri siyaseti şeffaflık prensibine göre düzenlediklerini belirten Berdimuhamedov, bunun da kendilerine ülkelerini geliştirme ve dünya ülkeleriyle uzun vadeli siyasi ekonomik ilişkiler kurma imkanı verdiğini ifade etti.
     Dünyanın sayılı şirketleriyle ikili ilişkiler inşa ettiklerini ve yatırımcılarla aktif görüşmeler yaptıklarını anlatan Berdimuhamedov, "Ülkemizde istikrarın devamı, ekonominin istikrarlı gelişimi, para birimimizin değerinin belirlenmiş çerçevede korunması, ekonomik alanların zengin fonlarla desteklenmesi yatırımcıların dikkatini çekmekte... Türkmenistan'da yabancı yatırımların ülkemiz ekonomisini geliştirmekteki yapıcı katkısından yararlanmaya önem atfedilmekte" dedi.
     Türkmenistan'da serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecinde kamunun etkisinin devam edeceğini belirten Berdimuhamedov, "Biz yatırımların para olarak değil en yeni teknolojiler şeklinde çekilmesine önem veriyoruz. Bu alandaki amacımız, yatırımların ekonominin belirli dallarında değil tamamının gelişiminin sağlanmasına katkı yapmasıdır" ifadelerini kullandı.
    
     -Forumda, Türkmenistan'da hayata geçirilmesi planlanan projeler anlatılacak-
    
     Berdimuhamedov, ekonomik gelişimlerini dünya ölçüsüne getirmek, uluslararası ilişkiler sistemine eşit haklara sahip olarak katılmak, tüm ülkelerle ikili işbirliğini geliştirmek, yatırım araçlarından yararlanmak, yabancı yatırımları teşvik etmek amacıyla Türkmenistan'da önemli çalışmalar yapıldığını kaydetti.
     Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın hızla gelişen pazarında kendileri için yeni yatırım imkanları sağlamaya istekli yabancı katılımcıların Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu'nda inşaat, petrol, doğalgaz, enerji, bankacılık, finans, turizm, bilgi teknolojileri, sağlık, ulaştırma ve tarım alanlarında hayata geçirilmesi planlanan büyük projeler hakkında bilgi sahibi olabileceğini ifade etti.
     Yabancı yatırımları çekmek ve işbirliğini geliştirmek amacıyla onlarca ülke ile ikili sözleşmeler imzaladıklarını, dış yatırımların miktarını artırma yönünde mutabakatlar sağlandığını dile getiren Berdimuhamedov, "Bu forum, yatırımcılara ülkemizdeki önemli projeleri finanse etmek, karşılıklı çıkar ve işbirliği imkanlarını değerlendirmekte büyük fırsat sunuyor. Bu forumda ülkemiz yatırım sisteminin daha da geliştirilmesine katkı sağlayacak yeni düşüncelerin ortaya atılacağına olan inancım tam" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -Türkmenistan'a yatırıma davet-
    
     DEİK Türk-Türkmen İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz de Türkmenistan ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilere değinerek, Türk iş adamlarının Türkmenistan'a yaptığı yatırımlardan söz etti.
     Gömdeniz, Türk Hava Yolları (THY) tarafından Türkmenistan'a koyulan seferlerin, ilişkilerin ne kadar yoğun olduğunun göstergesi olduğunu belirterek, "Foruma katılan tüm iş adamlarımızı Türkmenistan'a yatırım yapmaya davet ediyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir