Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu -Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: -"Birkaç yıl içinde…

  • Yazı boyutu
Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu
  -Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz:
  -"Birkaç yıl içinde…

Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu -Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: -"Birkaç yıl içinde inşallah 1 trilyon dolarlık bir ekonomiye ulaşacağız" -"Türkiye olarak, Türkmenistan'dan gelecek her türlü yatırıma kendi yatırımımız gibi bakıyoruz ve her türlü kolaylığı sağlayacağız"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz,"Birkaç yıl içinde inşallah 1 trilyon dolarlık bir ekonomiye ulaşacağız" dedi.
     Yılmaz, Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Türkmenistan ilişkilerinin, bulunulan noktadan ileriye taşınması gerektiğini ve bütün gayretleriyle bunu gerçekleştirmek için çalışacaklarını belirterek, Türkmenistan'ın bölgesinde yükselen ve güzel bir coğrafyada çok önemli kaynaklara sahip olduğunu kaydetti.
     Türkmenistan'a her gittiğinde daha ileri seviyeye ulaştığını gördüğünü ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:
     "Türkmenistan, kaynaklarını akıllıca kullanan ve uzun vadeli geleceği için yatırıma dönüştüren bir ülke. Doğal kaynaklar bir gün tükenecek. Önemli olan bu kaynakları daha sürekli bir şekilde fayda üretilecek yatırımlara dönüştürmektir. İnsana, altyapıya, sanayiye, bilime, teknolojiye yapılan yatırımlar son derece önemli. Türkmenistan gibi Türkiye de dünyada yıldızı parlayan giderek güçlenen bir ekonomiye sahip."
    
     -"Birkaç yıl içinde 1 trilyon dolarlık ekonomi"-
    
     Yılmaz, Türkiye'nin son 10 yılda gerçekleştirdiği ekonomik gelişimi anlatarak, şunları aktardı:
     "10 yıl önce 230 milyar dolar civarında olan ekonomimiz, bugün aşağı yukarı 800 milyar dolara ulaşmış vaziyette. Nisan ayı başında son istatistiklerimiz çıkacak. Birkaç yıl içinde de inşallah 1 trilyon dolarlık bir ekonomiye ulaşacağız. Son 10 yıl içinde ekonomik büyüklüğümüzü 3 kattan daha fazla artırdık. İhracatımızı 4 kat artırdık ve 152,5 milyar dolara çıkardık. Araştırma Geliştirme harcamalarını 5 kattan daha fazla artırdık. Küresel kriz bir çok ülkeyi zor duruma düşürürken, Türkiye ekonomisi Allah'a şükür dimdik ayakta ve güçlenmeye devam ediyor."
     Türkiye'nin gerçekleştirdiği büyümeye de değinen Bakan Yılmaz, "Önümüzdeki yıllarda da büyümemiz devam edecek. Burada, Türkiye'nin izlediği politikaların çok önemli bir rolü var. Türkiye son 10 yılda dışarıdan Türkiye'ye yatırımcı çekme açısından bütün gayretini ortaya koymuştur. Bu yatırımların daha da artmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.
    
     -"Türkmenistanlı yatırımcılara her türlü imkan sağlanacak"-
    
     Bakan Yılmaz, Türkmenistan ile karşılıklı yatırımların önemine işaret ederek, şunları kaydetti:
     "Türk müteşebbislerin Türkmenistan'a yapacağı yatırımlar, aynı şekilde Türkmen kardeşlerimizin Türkiye'ye yapacağı yatırımlar son derece önemli. Türkiye olarak, Türkmenistan'dan gelecek her türlü yatırıma kendi yatırımımız gibi bakıyoruz ve her türlü kolaylığı sağlayacağız. Türkmenistan'dan Türkiye'ye gelecek yatırımcılara, içerideki yatırımcımız hangi hak ve teşviklerden yararlanıyorsa onları da yararlandıracağız."
     Türkiye'den de dışarıya daha fazla yatırımcının gittiğini belirten Yılmaz, "Türk müteşebbisi, dünyanın çeşitli ekonomilerine yatırım yapıyor. Finans, madencilik, üretim, iletişim gibi alanlarında 8,6 milyar dolar düzeyine ulaşan bir sermaye hareketliliği tespit ediyoruz" dedi.
    
     -"2013'te ticaret hacmimiz gelişecek"-
    
     Yılmaz, Türkmenistan'ın çok ciddi fırsatlar sunduğunu bildiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Türkmenistan'ı dost bir ülke olarak tercih etmelerini istiyorum. İlişkilerimiz bu yatırımlar ile taçlanacaktır. Yatırımcılarımızın sadece müteahhitlik alanında değil, tarımdan turizme, madencilikten enerjiye bütün alanlarda Türkmenistan'a gitmesi bizim de en büyük temennimizdir. Türkmenistan ile ilişkilerimizde müteahhitlik hizmetlerimizin önemi büyük. Müteahhitlik hizmetlerine baktığımızda 1972 yılından bu güne 245 milyar dolarlık bir hacme ulaşmış vaziyettedir. 7 binin üzerinde proje üstlenmişiz. Bu büyüklük içinde Türkmenistan'ın 32 milyar dolar değerinde 808 projeyi Türk müteahhitler Türkmenistan'da üstlenmiş durumdalar."
     Bakan Yılmaz, 2013'ün Ocak ayında Türkiye'den Türkmenistan'a olan ihracatın yüzde 100'ün üzerinde artış gösterdiğini ve Türkmenistan'dan Türkiye'ye olan ihracatın yüzde 250'ye yakın artığını belirterek, "2013'te ticaret hacmimiz de çok iyi noktalara gidecek. Ulaştığımız seviye önemli ama gideceğimiz çok yer var. Türkmenistan kalkınma yolunda olan bir ülkedir. Türkiye de hızlı bir şekilde kalkınma yolunda, zengin ülkeler ligine katılma yolunda olan bir ülke. Karşılıklı tecrübelerimizi paylaşmamızın da önemli olacağını düşünüyorum. Sadece iş dünyası arasında değil, hükümetler ve bürokrasiler arasında ilişkilerin güçlenmesinin faydalı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 92 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir