Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu -Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: -"Türkiye'nin Türkmenistan…

  • Yazı boyutu
Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu
  -Cumhurbaşkanı Abdullah Gül:
  -"Türkiye'nin Türkmenistan…

Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu -Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: -"Türkiye'nin Türkmenistan ile olan ticaret hacmi 2 milyar dolara yaklaştı, Türk şirketlerin Türkmenistan'da üstlendiği projelerin toplam değeri 32 milyar dolara ulaştı" -"Adeta şahlanan bir Türkmen atı gibi, şahlanan bir ekonomi ve toplumdan bahsediyoruz" -"Türkiye petrol ve doğalgaz gibi kaynaklar bakımından zengin değildir. Ancak üretken ve küresel ekonomiyle entegre olmuş bir ülkedir. Türkiye'yi dünyanın en büyük 17'inci ekonomisi yapan temel dinamik budur"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Türkmenistan ile olan ticaret hacminin 2 milyar dolara yaklaştığını, Türk şirketlerin Türkmenistan'da üstlendiği projelerin toplam değerinin 32 milyar dolara ulaştığını belirterek,"Bu ülkede kayıtlı 600'ü aşkın firmamız, bin 400'den fazla projeyi hayata geçirmiştir" dedi.
     Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un himayelerinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türk-Türkmen İş Konseyi'nin girişimleri ile Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu'nun açılışında Gül, video konferans yöntemiyle katılımcılara seslendi.
     Gül, forumun her sene Aşkabad'da yapıldığını hatırlatarak, bu yıl ilk defa Aşkabad dışında bir yerde, İstanbul'da, düzenlenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     İki ülkenin sahip olduğu sarsılmaz ortak bağlara işaret eden Gül,"Türkmenistan bizim ata yurdumuz, Türkiye ise hepimizin ortak vatanıdır" dedi.
     Türkmenistan'ın sevincini ve başarısını Türkiye'nin sevinci ve başarısı olarak algıladıklarını ifade eden Gül, bu şuur üzerine inşa edilen ilişkilerin, her geçen gün her alanda güçlenmesinin kendisini memnun ettiğini ve heyecan verdiğini söyledi.
     Abdullah Gül, 20 yıl gibi kısa sürede Türkmenistan ile olan ilişkilerin, dostluk ve kardeşliğe yakışır şekilde mükemmel bir seviyeye ulaştığının altını çizerek şunları kaydetti:
     "Burada Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un payı çok büyüktür. Göreve geldiğim 2007 yılından bu yana, kendisi çeşitli vesilelerle Türkiye'de 6 defa misafirim oldu, ben de 4 defa Türkmenistan'ı ziyaret ettim. Sayın Devlet Başkanı ile himaye ettiğimiz yatırım forumunun çok başarılı geçeceğine eminim. Zira en büyük iş ve ticaret ortağı konumunda olduğumuz Türkmenistan'ın sunduğu fırsatlardan bugün ilk elden bilgi alacaksınız. Böylece Türkmenistan'ın yatırımcılar için nasıl bir cennet olduğunu göreceksiniz, hangi alanların sizin için uygun olduğunu kendiniz belirleyeceksiniz."
     Türkmenistan'ın kalkınma ve gelişme potansiyelinin çok yüksek olduğunu, son derece dinamik bir ülke olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, "Türkmenistan son 5 yılda ortalama yüzde 11 büyüyen ve 2016 yılına kadar yeni yatırımlar için 70 milyar dolar bütçe ayıran bir ülkedir, doğalgaz kaynakları bakımından dünyanın en zengin dördüncü ülkesidir" diye konuştu.
     Ülkenin her alanda değişim, dönüşüm ve gelişme halinde olduğunun altını çizen Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Adeta şahlanan bir Türkmen atı gibi, şahlanan bir ekonomi ve toplumdan bahsediyoruz. Madenciliğe ilaveten bilhassa turizm, altyapı, ulaştırma, sanayi, iletişim, tarım, sağlık ve eğitim sektörlerinde çok önemli iş ve yatırım imkanları bulunmaktadır.
     Türkmenistan, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un vizyoner önderliğinde, büyük kalkınma hamlelerini kararlılıkla sürdürmektedir. Bu doğrultuda Türkmenistan'da devasa projelere imza atılmaktadır."
     Türkmenistan'ın Hazar denizi kıyısındaki Avaza'da inşa edilen turizm kompleksine ve Aşkabad Havaalanı'nın Türk firması tarafından yeniden yapılmasına vurgu yapan Gül, ülkeye yapılan büyük yatırımlardan da söz etti.
     Gül, ülkenin her alanda ekonomisi canlanan, yabancı yatırımcılar için çok elverişli koşullara sahip olduğunu dile getirerek, ülkedeki insan gücüne de atıfta bulundu.
     Türkmenistan'ın uluslararası piyasalardaki entegrasyonunun her geçen gün geliştiğine dikkati çeken Gül, ülkenin artık sadece Orta Asya'da değil küresel çapta da istikrar içinde olduğunu söyledi.
     Ülkenin başarısıyla Türkiye'nin de iftihar ettiğini ifade eden Gül, "Türkiye ve Türk firmalarına duydukları güveni ise, takdir ve şükranla karşılıyoruz. Nitekim ticaret hacmimiz 2 milyar dolara yaklaştı. Türk şirketlerin, Türkmenistan'da üstlendiği projelerin toplam değeri 32 milyar dolara ulaşmıştır. Bu ülkede kayıtlı 600'ü aşkın firmamız, bin 400'den fazla projeyi hayata geçirmiştir" ifadelerini kullandı.
     Geçen sene 4,9 milyar dolarla Türk firmalarının dünyada en fazla proje üstlendiği ülkenin Türkmenistan olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, "Birlikte geleceğe ümitle bakmak için sebebimiz çoktur. Hala daha fazla iş, ticaret ve yatırım imkanları mevcuttur. Bu kapsamda Hazar Denizi kıyısında inşa edilecek liman tesislerine, karayolu ağının yenilenmesine, yeni demiryolları yapımına, sanayi tesisleri inşasına ve yeni konut projelerine bilhassa dikkatlerini çekmek isterim" diye konuştu.
     Abdullah Gül, bu projelerde yer almakta maksadın, Türkmenistan'a en iyi ve kaliteli hizmeti götürerek, refah ve kalkınmışlık seviyesinin artmasına katkı sağlamak olması gerektiğini söyledi.
     Gül, Türkiye'nin küresel kriz ortamında makro ekonomik istikrarını koruduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin de Türkmen girişimciler için fırsat ülkesi olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin petrol, doğalgaz gibi kaynaklar bakımından zengin olmadığını belirten Gül, "Ancak üretken ve küresel ekonomiyle entegre olmuş bir ülkedir. Türkiye'yi dünyanın en büyük 17'inci ekonomisi yapan temel dinamik budur. Gelişme ve kalkınmanın motoru hiç şüphesiz özel sektördür. Türk Devleti olarak iş adamlarımıza güveniyor, yeni ortaklıklar, yeni projeler ve yeni yatırımlar yapmaları için onları destekliyoruz. Sizler çabaladıkça bizler sizi desteklemeyi sürüdüreceğiz" diye konuştu.
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir