Türkmenistan, Pakistan ve Afganistan'a elektrik enerjisi sağlayacak

  • Yazı boyutu
Türkmenistan, Pakistan ve Afganistan'a elektrik enerjisi sağlayacak

Türkmenistan, Pakistan ve Afganistan'a elektrik enerjisi sağlayacak

Türkmenistan, Pakistan ve Afganistan'a yılda toplam 1.300 megavat elektrik enerjisi ihraç edecek.
     Afganistan üzerinden sağlanacak proje kapsamında Türkmenistan, 1.300 megavatlık enerjinin 300 megavatını Afganistan, 1.000 megavatını ise Pakistan alacak.
     Finansal detayları gelecek yıl netleşmesi beklenen projenin yaklaşık 1 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Projenin 2016 yılında tamamlanması planlanıyor.
     Öte yandan, son dönemlerde enerji sevkıyat hatlarını çeşitlendirmek isteyen Türkmenistan, Türkmen doğalgazını Afganistan ve Pakistan üzerinden Hindistan'a ulaştıracak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan Doğalgaz Boru Hattı (TAPI) projesini kısa sürede hayata geçirmek için çalışmalarına hız verdi.
     Asya Kalkınma Bankası'nın büyük destek verdiği TAPI projesiyle yıllık 33 milyar metreküp doğalgazın, Güney Asya pazarına akması bekleniyor. Türkmenistan'ın en büyük ve dünyanın 2'nci en büyük doğalgaz yatağı olan Galkınış sahasından başlayacak olan hattın uzunluğu 1.735 kilometreyi bulacak.
     2008 yılındaki verilere göre, maliyeti 7,6 milyar doları bulacak olan hatla, Hindistan ile Pakistan'ın günlük 38'er milyon metreküp, Afganistan'ın ise 14 milyon metreküp Türkmen gazını satın alması bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir