Türkmenistan'da Türk Yapı Fuarı açıldı -Türkiye'den 93 yapı şirketinin katıldığı fuarda, inşaat…

  • Yazı boyutu
Türkmenistan'da Türk Yapı Fuarı açıldı
  -Türkiye'den 93 yapı şirketinin katıldığı fuarda, inşaat…

Türkmenistan'da Türk Yapı Fuarı açıldı -Türkiye'den 93 yapı şirketinin katıldığı fuarda, inşaat sektöründe kullanılan elektrik, boya ürünleri, mermer, aydınlatma, boru, yalıtım, cephe kaplama gibi yüzlerce ürün sergileniyor

Türkmenistan'da, Türk yapı fuarı "ExpoBuild-2012" törenle açıldı.
     Başkent Aşkabat'taki Sergi Köşkünde açılan fuarın açılış törenine, Türkmenistan Meclisi Başkanı Akca Nurberdiyeva, Devlet Başkan Yardımcısı Akmurat Yegeliyev, Türkiye Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Tarık Sönmez, Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu, diplomatik misyon şefleri ve sektör temsilcileri katıldı.
     Yegeliyev, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un katılımcılara yolladığı tebrik mesajını okudu. Berdimuhamedov mesajında, Aşkabat'ta düzenlenen bu fuarın Türk müteahhitlik ve yapı malzemeleri sektörü ile işbirliğini arttırmak ve tecrübelerini paylaşmak açısından önemli bir organizasyon olduğunu vurguladı.
     İhracat Genel Müdürü Sönmez de konuşmasında, Türk inşaat şirketlerinin Türkmenistan'da yaptıkları projelerden gurur duyduklarını belirterek, bunun iki ülkenin ticari ilişkilerine de olumlu katkı sağladığını kaydetti. 2011 yılında iki ülke arasındaki ticaretin 2 milyar dolar civarında olduğunu belirten Sönmez, bunun yeterli olmadığını ifade etti.
     Aşkabat Büyükelçisi Mütevellioğlu ise Türkiye ve Türkmenistan ekonomisinin bölgede önemli ekonomiler olduğuna dikkati çekerek, iki kardeş ülkenin birbirini tamamladığını söyledi.
    
     -Fuara, Türkiye'den 93 şirket katılıyor-
    
     Meridyen Fuarcılık ve Türkmenistan Sanayi ve Ticaret Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen fuara, Türkiye'den 93 yapı şirketi katılıyor. Fuarda inşaat sektöründe kullanılan elektrik, boya ürünleri, mermer, aydınlatma, boru, yalıtım, cephe kaplama, gibi yüzlerce ürün sergileniyor.
     Türkiye, Türkmenistan'ın ithalatında ilk sırada yer alırken, ihracatında da ilk sıralarda bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir