Türkmenistan, 2016 yılına kadar 448,7 milyar metre küp doğalgaz üretmeyi hedefliyor

  • Yazı boyutu
Türkmenistan, 2016 yılına kadar 448,7 milyar metre küp doğalgaz üretmeyi 
hedefliyor

Türkmenistan, 2016 yılına kadar 448,7 milyar metre küp doğalgaz üretmeyi hedefliyor

Dünyanın 4. büyük doğalgaz rezervlerine sahip Türkmenistan, 2016 yılına kadar 448,7 milyar metre küp doğalgaz üretmeyi planlıyor.
     Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, 2012-2016 yılları arasındaki hedefleri anlatıldı.
     Sektörün 4 yıllık ana hedeflerinin rapor şeklinde sunulduğu toplantıda, söz konusu dönemde 448,7 milyar metre küp doğalgaz üretimi yapılmasının planlandığı açıklandı.
     Raporu değerlendiren Berdimuhamedov, enerji sektörünün Türkmen ekonomisinin en önemli ayağı olduğunu belirterek, enerji sektörüne yabancı yatırımcıları çekmenin önemini vurguladı.
     Makroekonomik göstergelerin de değerlendirildiği toplantıda, Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,1 oranında arttığı belirtildi.
     Türkmen Petrol-Gaz Bakanlığı geçen mayısta yaptıkları açıklamada, 2011 yılında 60 milyar metre küp doğalgaz üretimi gerçekleştirdiklerini vurgulamıştı.
     Halihazırda yıllık 75 milyar metre küp doğalgaz üretim kapasitesi bulunan Türkmenistan, yaptığı yatırımlarla bu miktarı önemli ölçüde arttırmayı hedefliyor.
     İngiliz araştırma şirketi Gaffney, Cline & Associates tarafından yürütülen çalışmada, ülkenin güneyinde bulunan Güney Yolöten sahasında yaklaşık 21,2 trilyon metre küp doğalgaz rezerviyle dünyanın 2. büyük gaz yatağı olduğu belirtilmişti.
     Söz konusu yatakta sondaj ve doğalgaz arıtma tesisleri için 10 milyar dolar bütçe ayıran Türkmen Hükümeti çok sayıda yabancı şirket ile de anlaşma imzalamıştı.
     Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattının Aralık 2009'da faaliyete geçmesiyle ihracatta Rusya'ya bağımlılıktan kurtulan Türkmenistan, İran'a da yıllık 14 milyar metre küp doğalgaz satmayı öngörüyor.
     Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC), şu zamana 30 milyar metre küp Türkmen doğalgazı ithal ettiklerini açıklarken, geçtiğimiz günlerde de iki ülke arasında yıllık 60 milyar metre küp doğalgaz alım satım anlaşması imzalanmıştı.
     Nabucco projesine de sıcak baktığını açıklayan Türkmen Hükümeti, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) boru hattının hayata geçirilmesi için de yoğun çaba sarf ediyor.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir