Türkmen lider Berdimuhamedov'dan Cumhurbaşkanı Gül'e davet

  • Yazı boyutu
Türkmen lider Berdimuhamedov'dan Cumhurbaşkanı Gül'e davet

Türkmen lider Berdimuhamedov'dan Cumhurbaşkanı Gül'e davet

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ülkesine davet etti.
     Berdimuhamedov, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Türkmen İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz'i Oğuzhan Köşkü'nde kabul etti.
     Gömdeniz ile yaptığı görüşmede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Türkmenistan'a davet eden Berdimuhamedov, Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkilerin memnuniyet verici düzeyde olduğunu belirtti.
     Berdimuhamedov, son yıllarda iki ülke arasındaki ilişkilerin üst düzeyde devam ettiğini vurgulayarak, bundan sonra da eşitlik, karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin daha da geliştirilmesi için çaba harcayacaklarını söyledi. Türk şirketlerinin ülkesindeki çalışmalarından memnun olduğunu aktaran Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın yabancı yatırıma açık olduğunun altını çizdi.
     Sefa Gömdeniz ise, Türk şirketlerinin Türkmenistan'da daha fazla iş yapmak istediğini anlatarak, Berdimuhamedov'a desteklerinden dolayı teşekkür etti.
     Berdimuhamedov'a, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ileten Gömdeniz, Türkiye'nin Türkmenistan ile her alanda işbirliği yapmak istediğini kaydetti.
     Orta Asya'nın hızlı kalkınan ülkesi Türkmenistan'da Türk şirketleri, 2012 yılı itibariyle rekor düzeyde iş aldı. 2012 yılında 4 milyar 885 milyon dolar değerinde 78 proje üstlenen Türk müteahhitleri, 2011 yılında 3,3 milyar dolar, 2010 yılında da 4,6 milyar dolarlık proje üstlenmişti.
     Türkmenistan'da müteahhitlik sektörünün 20 senede üstlendiği projelerin toplam tutarının ise 28 milyar 946 milyon doları bulduğu belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir