Türkmen hükümeti kara paraya karşı mücadeleyi artırıyor

  • Yazı boyutu
Türkmen hükümeti kara paraya karşı mücadeleyi artırıyor

Türkmen hükümeti kara paraya karşı mücadeleyi artırıyor

Türkmenistan hükümetinin kara paraya ve terörizmin finanse edilmesine karşı önemli adımlar attığı belirtildi.
     Devlet Başkanlığı basın merkezinden yapılan açıklamaya göre, hükümet kara para ve terörün finanse edilmesine karşı önemli yasal düzenlemelere gidiyor.
     Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelen konuyla ilgili Ekonomiden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Annamuhammet Goçiyev bilgi verdi. Goçiyev, kara para ile etkin mücadele edebilmek amacıyla uluslararası mali gözlem örgütü Egmont Grubu'na üye olmak için öneride bulunduklarını ifade etti.
     Goçiyev, Egmont Grubu'na üye olarak Mali Eylem Görev Gücü (FATF) ile kara paraya karşı mücadelede daha geniş kapsamlı işbirliğine gidebileceklerini kaydetti.
     Türkmenistan'ın Egmont Grubu'na üye olması için gerekli yasal düzenlemelerin hazırlanmasına onay veren Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, bunun ülkesinin uluslararası düzeyde kara paraya karşı mücadelede etkin ve pratik adımlar attığının göstergesi olacağını söyledi.
     Egmont Grubu, 1995 yılında 24 ülkenin ve 8 örgütün bir araya gelmesiyle ülkelerin ulusal kara paranın aklanmasıyla mücadele sistemlerinin geliştirmesi ve uluslararası bilgi değişiminin önündeki engelleri kaldırmak amacıyla kuruldu. Grup, bu çerçevede mali istihbarat birimlerine teknolojik yardım, personel eğitimi, tecrübe ve bilgi aktarımının yanı sıra uluslararası bilgi değişiminin geliştirilip sistematik bir yapıya kavuşturulması yönünde çalışmalarda bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 109 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir