Türkiye’de fast-food kilidini açmaya geldik

  • Yazı boyutu
Türkiye’de fast-food kilidini açmaya geldik

Dünyanin en hizli büyüyen sandviç zinciri Quiznos Sub, bir yil önce girip, 10 restoran açtigi Türkiye’de 500 restoran hedefliyor.

Quiznos Sub’in Ortadogu sorumlusu John D. Brown "Türkiye’de gittigim her sehirde, mutlaka burada da olmaliyiz, diyorum. Tanrim kimse bu ülkedeki potansiyeli degerlendirememis! Pazara giren dünya devleri Türkiye’nin kilidini açamamis. Biz açacagiz"dedi.

DÜNYANIN en hizli büyüyen sandviç zinciri Quiznos Sub, bir yil önce girip, 10 restoran açtigi Türkiye pazarinda önemli büyüme potansiyeli görüyor. Quiznos Sub’in Ortadogu Bölgesi Master Franchise’si olan Action Franchising Company(AFC)’nin Baskan Yardimcisi John D. Brown, 2 yil süren çalismalarin ardindan Istanbul’daki faaliyetlerin basladigini belirterek, "Türkiye’de restoran açmak için merkeze çok israr ettim. Dört yil önce tatile geldigimde Türkiye’den çok etkilenmistim. Türkiye’de gittigim her sehirde, ’mutlaka burada da olmaliyiz’, diyorum" dedi. Türkiye pazarina daha önce giren dünya fast-food devlerine de deginen Brown, "Türkiye’nin potansiyelini anlatmaya imkan yok. Tanrim kimse bu ülkedeki potansiyeli degerlendirememis! Türkiye’nin kendisi bile nasil bir güç oldugunun farkinda degil. Ancak kimse Türkiye’nin kilidini açamamis. Biz açacagiz" dedi.

EN BÜYÜK PAZAR: Brown, Türkiye’nin Ortadogu’daki en büyük ve en basarili bir pazar olduguna deginerek, sunlari söyledi: "Bu büyük ve muhtesem pazarda kültürü, insanlari anlayip, tüketicinin beklentilerini karisilayip, siki çalisirsaniz; yani ev ödevlerinizi yaparsaniz basari kaçinilmaz olur. Kimse Türkiye’nin gerçek potansiyelini ortaya çikaramamis. Dünyanin en büyük fast-food restoran zincirleri burada sinirli büyüme göstermisler. Kilidi açarsaniz bu pazar sizi ödüllendirir. Biz açacagiz. Su anda 25 restoran için franchise verdik. 5 yil içinde Türkiye’de restoran sayimiz 170’i bulur. 500 restoran sayisina ulasmak için hiçbir engel yok. Su ana kadar Türkiye’de en basarili zincir kuranlar arasinda Mado ve Starbucks’i sayabilirim."

AMERIKALILAR TÜRK ÇIKTI: Türkiye’de yasayan 20 milyon insanin Quiznos’un hedef kitlesini olusturduguna dikkat çeken Brown, "Kanada’nin nüfusu bunun yarisi kadar bin tane restoran açtik. Sadece Toronto’da 200 restoranimiz var. Buradan Türkiye’deki potansiyeli hesaplayabiliyor musunuz?" seklinde konustu. Adana’ya yaptiklari seyahatte sehrin canliligi ve insanlarin disaridaki sosyal hayata düskünlügüne hayret ettigini ve alisveris merkezlerini dolduran kalabaliklari Amerikali sandigini anlatan Brown, "Çünkü Incirlik’te pekçok Amerikali var. Sonra anladim ki benim gördügüm insanlar Amerikali degil Türk. Çok etkilendim" dedi. Brown Türkiye’nin hangi sehrine gitse ayni canliligi, dinamizmi ve sicak insanlari gördügünü vurgulayarak, Türkiye ile güçlü bir gönül bagi gelistirdigini de kaydetti.
Ramazanda Türkiye’de islere ara verilmiyor

BÜTÜN Ortadogu pazarinda Ramazan ayinda 30 gün süreyle her türlü isin durdugunu, hiçbir gelisme yasanmadigini söyleyen John Brown, "Türkiye’de ise böyle olmuyor. Türkiye’deki Ramazan kültürü çok farkli. Isler diger aylardan farkli gitmiyor. Bu çok olumlu bir sey" dedi.

Bir yanlislik olmali Misir’la tuizmde ayni fiyat olamazsiniz

TÜRKIYE’nin kültür, tarih ve egitim açisindan parlayan bir yildiz olduguna isaret eden John Brown turizmle ilgili su degerlendirmelerde bulundu: "Türkiye’nin bati ve güney kiyilari cennet. Essiz benzersiz güzelliklerle dolu. Turizmde Misir ile ayni fiyata satmaniza inanamiyorum. Bir yanlislik olmali. Bütün bu güzellikle bu kadar ucuza gitmemeli."

43 ülkede 9 bin restoran olacak

QUIZNOS Sub’in 1981 yilinda Denver Colarado’da kuruldugunu belirten John Brown, "Çok fakli sandviç seçenekleri var. Su anda 21 ülkede 5 bin restoran bulunuyor ancak toplam 43 ülkede 9 bin restoran için anlasma yapildi. Çok kisa sürede bu restoranlarin tamami açilacak. Dünyada da daha çok büyüme potansiyelimiz var" diye konustu. Brown, Quiznos’un 2006 cirosunun 2.2 millar dolar civarinda oldugunu da kaydetti. AFC Baskan Yardimcisi John Brown, Quiznos Sub olarak, iki yil çaalismanin ardindan bir yil önce girip, 10 restoran açtiklari Türkiye pazarinda önemli bir büyüme potansiyeli gördüklerini yineledi.
Kaynak:hurriyetim.com.tr


Bu haberi 4,184 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir