Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Yetkin: -"Suriye sınırından kaçak hayvan getiriliyor. Bu…

  • Yazı boyutu
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Yetkin:
  -"Suriye sınırından kaçak hayvan getiriliyor. Bu…

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Yetkin: -"Suriye sınırından kaçak hayvan getiriliyor. Bu hayvanlar başta 'üç gün hastalığı' olmak üzere birçok hastalığa neden oluyor. Bu ülkeye yakın illerde kurulan birçok kaçak hayvan pazarında hayvanlar Türkiye'dekinin yarı fiyatına satılıyor"

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Suriye sınırından kaçak hayvan getirildiğini ve bu hayvanların başta "üç gün hastalığı" olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu ve bu ülkeye yakın illerde kurulan birçok kaçak hayvan pazarında hayvanların Türkiye'dekinin yarı fiyatına satıldığını iddia etti.
     Yetkin, derneğin Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, tarım sektörünün gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.
     Yetkin, AB ülkelerinde yaşanan at eti skandallarına ilişkin "AB inceden inceye sık dokuyor, ithalat kapısını kapatıyor. Özellikle Türkiye'nin ithalatında özellikle meyve sebzede bunu görüyoruz. Bu at eti skandalı yaşanan ülkelerden et ithal ettik. Romanya'dan canlı hayvan ithal ettik. Türkiye'nin AB ülkelerinin takındığı gıda güvenliği konusundaki hassasiyeti, bizim de sınırlarımızı belli ölçüde tutup sağlamamız lazım. AB titiz davranıyorsa Türkiye'nin kendi çıkarına uygun davranması gerekiyor et, süt ve şeker gibi stratejik ürünlerde. Bizi beğenmeyen AB, önce kendisini ölçsün ve tartsın. AB'nin kendine çeki düzen vermesinde fayda var" değerlendirmesinde bulundu.
     Suriye sınırından Türkiye'ye kaçak hayvan sokulduğunu ve bunların başta "üç gün hastalığı" olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu ileri süren Yetkin, bu ülkeye yakın illerde kurulan birçok kaçak hayvan pazarında hayvanların Türkiye'dekinin yarı fiyatına satıldığını söyledi.
     Bu nedenle yerli besicinin hayvanının elinde kaldığını savunan Yetkin, "Mümkün olduğu kadar gereğinin yapılması lazım. Halkımızın bilindik yerlerden et alması lazım. Denetimlerden geçmiş etleri almalarını öneriyorum. Şikayetlerini bakanlığa bildirmelerini öneriyorum" diye konuştu.
    
     -"Sebze meyve fiyatlarındaki artış Mart ortasına kadar sürecek"-
    
     Önceki toplantıda meyve ve sebze fiyatlarındaki artışın Şubat ayının ortalarına kadar devam edeceğini belirttiğini anımsatan Yetkin, bugün itibariyle bu ürünlerin fiyatlarındaki artışın sürdüğünü söyledi.
     Antalya'da halen aşırı yağışların devam ettiğini, son olarak Ege Bölgesi'nin üretim merkezi Menemen Ovasında 220 bin dönüm arazinin su altında kaldığını anımsatan Yetkin, şöyle konuştu:
     "Yıllardır bu Derneğin başkanıyım. İlk kez meyve ve sebze fiyatları bu kadar arttı. Bu fiyatlar böyle olmasına rağmen bugün belli marketlerden fiyat topladık. Domatesin en ucuzu 3,5 lira, 6 liraya kadar çıkıyor. Patlıcan yerinde 1,5-2 lirayken, 4,5 lira. Biber Cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyinde.
     Sebze ve meyve fiyatlarındaki bu yüksek düzeyin şu andaki koşullar göz önüne alındığında Mart ortalarına kadar bu şekilde devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu sözünü ettiğim fiyatların üretici fiyatları, yani üreticinin eline geçen fiyatlar olduğunu belirtmek istiyorum. Marketlerde bu fiyatların çok üzerinde fiyatlar hüküm sürüyor. Bunun sebebi hem üreticinin marketlerle pazarlık etme imkanının olmaması hem spekülatörlerin ürünü ucuzken alıp soğuk hava depolarında saklayarak zaman içinde daha pahalı fiyattan piyasaya sürmeleridir."
     Yetkin, masasının üzerine dizdiği patlıcan, domates, yeşil biber ve salatalıkları göstererek, vatandaşların sebze ve meyveleri taneyle satın aldıklarını, bu ürünlerin de 5,5 liraya alındığını anlatan Yetkin, "Haller Kanununun işletilmesi ve üretimin desteklenmesi gerekir. Meyve ve sebzedeki haksız kazancın yükünü bizim insanlarımız çekiyorlar" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir