Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Yetkin: -"Son yağışlarda en fazla etkilenen bölge…

  • Yazı boyutu
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Yetkin:
  -"Son yağışlarda en fazla etkilenen bölge…

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Yetkin: -"Son yağışlarda en fazla etkilenen bölge Akdeniz Bölgesi'dir" -"Önümüzdeki günlerde meyve ve sebze fiyatlarında belirli bir artış görülebilir" "Kısmi zararların ortaya çıktığı dönemlerde fırsatçılar hemen harekete geçer ve ürünün kendisi gelmeden piyasada meyve sebze fiyatları hızla artar"

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, aşırı yağışlardan bir çok bölgenin etkilendiğini belirterek, önümüzdeki günlerde meyve ve sebze fiyatlarında belirli bir artış görülebileceğini bildirdi.
     Yetkin, TZD Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de tarım kesimini yakından ilgilendiren aşırı yağışlar ve buna bağlı su baskınları ile don olaylarının yaşandığını söyledi.
     TZD olarak, ülke çapında yağışlardan etkilenen bölgelerde araştırma yaptıklarını belirten Yetkin, "Son yağışlarda en fazla etkilenen bölge Akdeniz Bölgesi'dir. Mersin'de domates, biber başta olmak üzere örtü altı üretim yapılan tüm sebzeler, seralardaki zarara bağlı olarak üretim kaybıma uğramıştır. Çukurova'da tarım alanları büyük ölçüde su altında bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da Adana'da narenciye hasadı yapılamamaktadır. Öte yandan yağışlar özellikle hububat üretimi yapılan bölgelerimizde kuraklık tehlikesine karşı olumlu bir rol oynamaktadır" ifadesini kullandı.
     Yetkin, kısmi zararların ortaya çıktığı dönemlerde fırsatçıların hemen harekete geçtiğini ve ürünün kendisi gelmeden piyasada meyve sebze fiyatlarının hızla arttığını vurguladı.
    
     -Üreticilerin büyük kesimi sigortasız-
    
     Yetkin, önümüzdeki günlerde meyve ve sebze fiyatlarında belirli bir artış görülebileceği değerlendirmesinde bulundu. Yaşanan üretim kayıplarında en fazla zarar gören kesimin üreticiler olduğuna dikkati çeken Yetkin, üreticilerin çok düşük kar marjlarıyla çalıştıklarını anlattı.
     Tarım Sigortaları konusuna da değinen Yetkin, üreticilerin büyük bir kesiminin sigortasız olduğunu bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 186 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir