Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Yetkin: "Rakamlar 2012 yılında ekonominin büyüme oranı…

  • Yazı boyutu
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Yetkin:
  "Rakamlar 2012 yılında ekonominin büyüme oranı…

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Yetkin: "Rakamlar 2012 yılında ekonominin büyüme oranı yarıdan fazla düşerken, tarım sektörünün bu düşüşten daha az etkilendiğini ve ekonominin genelinin üzerinde bir büyüme oranını sağladığını gösteriyor" -"Bu, kuşkusuz olumlu ve tarım sektörünün ekonomi içindeki olumlu rolünü ortaya koyan bir gelişmedir" -"Türkiye tarımsal hasıla yönünden dünyada ilk 7 arasında. Bu büyük bir başarı"

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, "Rakamlar 2012 yılında ekonominin büyüme oranı yarıdan fazla düşerken, tarım sektörünün bu düşüşten daha az etkilendiğini ve ekonominin genelinin üzerinde bir büyüme oranını sağladığını gösteriyor" dedi.
     Yetkin, derneğin genel merkezinde yaptığı basın toplantısında, Türkiye'nin 62 milyar dolarlık tarımsal hasılası ile dünyanın yedinci büyük tarım ülkesi olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin fındık, kayısı, incir, kiraz, vişne, ayva ve haşhaş üretiminde başı çektiğine işaret eden Yetkin, bu yıl geçen yıla göre tarımsal büyüme oranının düştüğünü savunarak, Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 3.3, ikinci çeyreğinde ise yüzde 2.9 olmak üzere 2012 yılının ilk altı ayında yüzde 3.1 büyüdüğünü ve tarım sektöründeki büyümenin de yüzde 4.2 olduğunu söyledi.
     Geçen yıl Türkiye'nin yüzde 8.5, tarım sektörünün ise yüzde 5.2 büyüdüğünü hatırlatan Yetkin, "Bu rakamlar 2012 yılında ekonominin büyüme oranı yarıdan fazla düşerken tarım sektörünün bu düşüşten daha az etkilendiğini ve ekonominin genelinin üzerinde bir büyüme oranını sağladığını gösteriyor. Bu kuşkusuz olumlu ve tarım sektörünün ekonomi içindeki olumlu rolünü ortaya koyan bir gelişmedir" dedi.
     Çiftçinin bankalara olan kredi borcunun geçen yıl sonu itibarıyla 32 milyar liraya ulaştığını, "Torba Yasa" kapsamında çiftçinin Ziraat Bankası'na olan borçlarının yeniden yapılandırılmasına ve alınan çeşitli önlem ve sağlanan kolaylıklara rağmen borç sorununun çözülemediğini iddia etti.
     Çiftçinin borcunu borçla ödemeye çalıştığını ileri süren Yetkin, şöyle devam etti:
     "Mesele çiftçilerimizin borçlarını ödemek istememesi değildir. Nitekim, tarım kredisi borç ödemelerinde geri dönüş yüzde 99'dur. Geri dönüş oranı bu kadar yüksek olduğu halde borcun sürekli artmasının nedeni büyük ölçüde borcun borçla ödenmesidir. Çiftçilerimizin sürekli borçlanmak zorunda kalmalarının nedeni ise üretim faaliyeti sonunda çoğu zaman yaptıkları yatırımın ve harcadıkları emeğin karşılığını alamamalarıdır."
     Yetkin, özellikle girdi fiyatlarındaki artışın çiftçiyi zor duruma soktuğunu ileri sürerek, gübre ve mazotta tarımsal üretici fiyatlarının çok üzerinde bir artış olduğunu savundu.
    
     -Hayvan kaçakçılığına dikkat-
    
     Hayvancılık alanında 3 yılda 3 milyar doların yurt dışına gönderildiğini ifade eden Yetkin, hayvancılığa ayrılan destekleme bütçesinin son yıllarda yükselmesinin olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı.
     İbrahim Yetkin, bu destekler sayesinde ithalatın oluşturduğu olumsuz ortama rağmen hayvan sayısı ve verim oranında artış sağlandığını belirtti.
     "Hayvan kaçakçılığı engellenemezse alınan önlemler boşa çıkar" diyen Yetkin, Türkiye'nin doğu ve güneydoğu sınırlarından yapılan hayvan kaçakçılığındaki artışın bu çabaların baltalayacak bir etken olduğunu bildirdi.
    
     -ABD'den ithal fındık-
    
     Yetkin, tahıllarda, pamukta ve şeker pancarında üretimin azaldığını öne sürerek, bu yıl tahıl ürünlerinde 33.4 milyon ton, sebzelerde 27.9 milyon ton ve meyvelerde 18.3 milyon ton olarak üretimin gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.
     Çay kaçakçılığının da korkutucu boyuta geldiğin iddia eden Yetkin, Türkiye'de üretimi yapılan tarım ürünlerinin ithal edilmesini anlamadığını vurguladı.
     Yetkin, İran'dan lahana, İspanya'dan marul, İtalya'dan ıspanak,ve ABD'den fındık ithal eden Türkiye'nin bu ürünleri fazlasıyla ürettiğini hatta fındıkta dünya üretiminin de yüzde 70'ini karşıladığını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 338 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir