Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Yetkin: -"Suriye ile yaşanan krizin ardından sınır kapılarının…

  • Yazı boyutu
Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Yetkin:
  -"Suriye ile yaşanan krizin ardından sınır kapılarının…

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Yetkin: -"Suriye ile yaşanan krizin ardından sınır kapılarının fiilen kapanması tarım sektörünü olumsuz yönde etkilemiştir"

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Suriye'ye açılan sınır kapılarının fiilen kapanmasından dolayı sebze ve meyve ihracatı başta olmak üzere tarım sektörünün olumsuz yönde etkilendiğini bildirdi.
     TZD Genel Merkezi'nde, Suriye krizinin tarım ve hayvancılık üzerindeki etkileri konusunda basın toplantısı düzenleyen Yetkin, "Suriye'de yaşanan olaylar sınır bölgesi başta olmak üzere ülke genelinde sebze-meyve, hayvancılık, pamuk ve mısır gibi ürünlerin üretimini olumsuz etkiledi" dedi.
     Yetkin, sınırda denetimlerin yetersiz olduğunu, bu yüzden hayvan kaçakçılığının arttığını ve normal zamanda 7 bin liraya satılan büyükbaş bir hayvanın şimdi ise en fazla 2 bin liraya alıcı bulabildiğini ileri sürdü. Bu durumun sonucu olarak hayvancılığı teşvik için verilen sıfır faizli kredi alan çiftçilerin borçlarını ödeyemediğini belirten Yetkin, halen 500'ün üzerinde çiftçinin dosyasının Hatay Ziraat Bankası'nda icrada olduğunu iddia etti.
     Yetkin, bölgedeki aşırı yağışların da çiftçileri olumsuz etkilediğini ifade ederek, "Son su taşkınından 200 bin dönüm tarım arazisi olumsuz etkilenmiştir. Geçen yıl da benzer su taşkınları yaşanmıştı. Üreticiler o dönem yapılan zarar ziyan tespitlerine rağmen bir ödeme yapılmadığından, umutsuzluğa kapılan bir çok üretici bu yıl zarar tespiti bile yaptırmamaktadır" diye konuştu.
    
     -Saman fiyatları
    
     Saman fiyatları konusunda da değerlendirmelerde bulunan İbrahim Yetkin, samanın kilogram fiyatının 1 lira seviyesinde olduğunu ve Türkiye genelinde bir çok çiftçinin ellerindeki buğdayı satarak hayvanlarını doyurabilmek için saman aldığını söyledi. Buğdayın fiyatının ise 50-60 kuruş civarında olduğunu kaydeden Yetkin, daha önce bu durumun gerçekleşeceğini tahmin bile etmediğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir