Türkiye Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Kiraz: -"Program (IPARD) dahilinde acil…

  • Yazı boyutu
Türkiye Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Kiraz:
  -"Program (IPARD) dahilinde acil…

Türkiye Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Kiraz: -"Program (IPARD) dahilinde acil olarak gerek başvuru aşamasında gerekse uygulama aşamasındaki çok detaylı ve yapılması zor prosedürlerde kolaylaştırma ve basitleştirmeye gidilmelidir"

Türkiye Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Yatırımları Hibe Programı (IPARD) dahilinde acil olarak gerek başvuru aşamasında gerekse uygulama aşamasındaki çok detaylı ve yapılması zor prosedürlerde kolaylaştırma ve basitleştirmeye gidilmesi gerektiğini belirtti.
     Kiraz, yaptığı yazılı açıklamada, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Ziraat Bankası ile Tarım ve Kredi Kooperatifleri ve son olarak da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik damızlık sığır işletmeleri yatırım desteklerinin isabetli olduğunu ifade etti. Kiraz, "AB projelerinin başvuru aşamasında ülkemizdeki ve AB mevzuatların öngördüğü tüm ayrıntıların istenmesi, yatırımın programa girip girmeyeceği belli olmadan yapılacak yüksek harcamalar, programın uygulama aşamasında ve bittikten sonra istenen taahhütlerinde fazlalığı yatırımcıların bu programdan uzaklaşmalarına sebep olmaktadır. Program dahilinde acil olarak gerek başvuru aşamasında gerekse uygulama aşamasındaki çok detaylı ve yapılması zor prosedürlerde kolaylaştırma ve basitleştirmeye gidilmelidir. Yoksa kurumun bu kaynakları sadece personel harcamalarıyla 5 yıldızlı otellerde tanıtımında kullanmadan öteye geçemeyeceği aşikardır" değerlendirmesinde bulundu.
     Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri'nce ortaklaşa yürütülen tarımsal yatırımlara yönelik hibe projesinde de "önemli aksaklıklar görüldüğünü" savunan Kiraz, şöyle devam etti:
     "Özellikle Ziraat Bankası'na yatırımcının müracaatı aşamasından projenin uygulama aşamasına kadar geçen sürecin uzun olması, yatırımcıdan istenen teminatların en az yüzde 150'den başlaması, teminat olarak tarla ve bahçelerin birçok ilde teminat olarak kabul edilmemesi, yatırımcı tarafından proje için gerekli paranın azaltılarak verilmesi, birçok şubede konu bazında yetişmiş personelin olmaması projeye ilgiyi azaltmakta yapılamaz hale getirmektedir. Doğu ve Güneydoğu'da 25 ile verilen hibe kaynakların kontrolleri sık sık yapılmalı, üretimin devamlılığı mutlaka sağlanmalıdır."
    
    
    

Bu haberi 195 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir