Türkiye, yılın 10 ayında Tacikistan'ın 4. büyük ticari ortağı oldu

  • Yazı boyutu
Türkiye, yılın 10 ayında Tacikistan'ın 4. büyük ticari ortağı oldu

Türkiye, yılın 10 ayında Tacikistan'ın 4. büyük ticari ortağı oldu

Türkiye, bu yılın Ocak-Ekim döneminde Tacikistan'ın 4. büyük ticari ortağı oldu.
     Tacikistan Devlet İstatistik Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, yılın 10 ayında toplam 834,7 milyon dolarlık dış ticaret hacmi ile Rusya Tacikistan'ın ticari ortakları arasında ilk sırada, 565,2 milyon dolarla Çin ikinci, 554,5 milyon dolarla Kazakistan üçüncü ve 468,9 milyon dolarla Türkiye dördüncü sırada yer aldı.
     Açıklamada, bu dönemde Tacikistan'ın toplam dış ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 4,1 milyar dolar olduğu kaydedildi.
     Ocak-Ekim döneminde Tacikistan'ın ihracat hacminin 1,1 milyar dolar, ithalat hacminin ise 3 milyar dolar olduğu ifade edilen açıklamada, söz konusu dönemde dünyanın 97 ülkesi ile dış ticaret gerçekleştiren Tacikistan'ın toplam dış ticaretinde 1,9 milyar dolarlık dış ticaret açığı meydana geldiği bildirildi.
     Açıklamada, ülkenin ihraç ettiği ürünler arasında alüminyum ve pamuk lifinin yer aldığı belirtilerek, bu dönemde ülkenin en çok ithal ettiği ürünler arasında petrol ürünleri, metal ürünleri, binek araç ve buğdayın yer aldığı ifade edildi.
     Tacikistan'ın dış ticaret hacmi, geçen yıl yüzde 15,4 artışla 4,4 milyar dolara yükselmişti.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir