"Türkiye'yi Büyüten Kadın Liderler" -Turkcell'in düzenlediği etkinlikte, 500 kadın lider buluştu…

  • Yazı boyutu
"Türkiye'yi Büyüten Kadın Liderler"
  -Turkcell'in düzenlediği etkinlikte, 500 kadın lider buluştu…

"Türkiye'yi Büyüten Kadın Liderler" -Turkcell'in düzenlediği etkinlikte, 500 kadın lider buluştu -Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş: "Kadınlarımızın güçlenmesi için çıktımız yolda kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz"

Turkcell'in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği "Türkiye'yi Büyüten Kadın Liderler" etkinliğinde, iş, sanat ve akademi dünyasından 500'e yakın kadın lider bir araya geldi.
     Kadınların güçlendirilmesine yönelik projeleri ile geçtiğimiz hafta içerisinde Birleşmiş Milletler tarafından dünya şirketlerine örnek gösterilen Turkcell, Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş'ın ev sahipliğinde düzenlenen geceyle 500'e yakın kadın lideri bir araya getirdi.
     Kocabaş, nüfusun yarısını oluşturan kadınların Türkiye'nin geleceği için önemli bir potansiyel barındırdığına işaret ederek, bu potansiyeli ortaya çıkaracak çalışmalara her zaman öncelik verdiklerini belirtti.
     Kadınların güçlenerek toplumda hak ettiği yeri alması için fırsat eşitliğinin önemini vurgulayan ve şirket olarak şimdiye dek kadınlar için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Kocabaş, "Fırsat eşitliğinin gerçek anlamda hayata geçirilebilmesi için teknoloji ve iletişim alanındaki gelişmeler büyük önem taşıyor. Biz Turkcell'de yaptığımız altyapı yatırımlarıyla bu eşitliğe katkıda bulunuyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlamda her zaman kadınların ve kadınların güçlenmesi için yoğun çalışmalar yürüten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yanındayız. Son dönemde Bakanlığımızın da katkısıyla bu alanda önemli mesafe kaydedildi. Aynı şekilde yola devam etmeliyiz" ifadelerini kullandı.
     Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdür Yardımcısı İsmet Yıldız Polat ise, etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sürdürülebilir kalkınma için kadının ekonomik hayatta var olmasının önemine dikkati çekti.
    
     -"Kadın Kadına Panel"
    
     "Kadın kadına" renkli bir sohbet şeklinde geçen panel ve Zuhal Olcay konseri öncesinde, fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede'nin objektifinden karelerin yer aldığı Ekonomiye Kadın Gücü sergisinin de açılışı yapıldı.
     Sergide, Turkcell'in "Ekonomiye Kadın Gücü" projesi kapsamında aldıkları mikro kredilerle örnek oluşturacak girişimcilik hikayeleri yazan kadınlar ile Berna Laçin, Sumru Yavrucuk, Leyla Alaton, Bennu Yıldırımlar gibi pek çok ünlü ismi bir araya getiren kareler yer aldı.
     Gecede, çekimler için Türkiye'nin birçok ilinden çay ocağı işletmeciliği, sabundan meyve üretimi, balık ağı imalatı, pilavcılık, lavaşçılık gibi çok çeşitli mesleklerden kadınlar, Ayşe Kucuroğlu, Ayşe Kulin, Begüm Şen, Bennu Yıldırımlar, Berna Laçin, Burcu Çetinkaya, Deniz Akkaya, Gamze Saraçoğlu, Jülide Ateş, Merve Hasman, Neşe Erberk, Pelin Batu ve Sumru Yavrucuk ile bir araya geldi.
     Sergi için fotoğraflanan girişimci kadınların yanı sıra, ünlü isimler de geceye katılarak projeye verdikleri desteği bir kez daha ifade ettiler.
     Açılış konuşmalarının ardından gazeteci Balçiçek İlter moderatörlüğünde "Türkiye'yi Büyüten Kadınlar" paneli düzenlendi.
     Panelistler Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, yazar Berna Tokar, ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, Big Chiefs Restoranları kurucusu Gamze Cizreli ve Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, başarılarının sırlarını, karşılaştıkları zorlukları ve bütün bunlardan edindikleri deneyimleri paylaştılar.
     Tüm panelistlerin konuşmalarında kadının ekonomik özgürlüğe sahip olmasının önemine dair vurgular öne çıkarken aile ve toplumun kadın üzerinde kurduğu baskıya boyun eğmemek gerektiği görüşü salondaki izleyicilerin alkışlarıyla destek buldu.
     İlter, kadınların bulundukları her alanda karar verici noktada olmalarının önemine dikkat çekerek Turkcell'in böyle bir buluşmayı, bu yolda kadınları desteklemek için düzenlediğini vurguladı.
     Birer kadın olarak toplumsal hayatta ve iş dünyasında başarıya giden yolun, kadınlar tarafından, kadın diliyle ve kadınlar için mercek altına alındığı gece, Zuhal Olcay konseriyle sona erdi.
    
     -Ekonomiye Kadın Gücü Projesi-
    
     Gecede projeye ilişkin verilen bilgilere göre, Turkcell, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliği ile hayata geçirilen "Ekonomiye Kadın Gücü" projesi ile cepten kalkınma seferberliği başlattı.
     Proje sayesinde ilk etapta 55 bin kadın girişimci Turkcell'in desteğiyle aldıkları mikro krediler sayesinde örnek oluşturacak girişimcilik hikayeleri yazıyor. Ekonomiye Kadın Gücü projesi ile 4 yılda 100 bin kadına ulaşılması hedefleniyor.
    
    

Bu haberi 195 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir