Türkiye'ye 3. lük!

  • Yazı boyutu
Türkiye'ye 3. lük!

Türkiye, Yol Güvenliği Projeleri Yarışmasında 3. oldu

Renault'nun, Birleşmiş Milletler yol Güvenliği için küresel eylem 10 Yılı çerçevesinde düzenlediği "Sizin fikriniz sizin projeniz" isimli uluslararası yarışmada Türkiye'yi temsil eden Zeytinburnu Mensucat Santral Anadolu Lisesi üçüncülük ödülünü kazandı.
     12 ülkenin katıldığı yarışmada Hindistan birinci, Slovenya ikinci oldu.
     Renault açıklamasında, Türkiye ayağını Renault Mais, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve Total Oil Türkiye'nin birlikte düzenlediği Sizin Fikriniz Sizin Projeniz uluslararası yarışmasına dünyadan ve Türkiye'den liselilerin katıldığı belirtildi.
     Açıklamaya göre, birbirinden ilginç projeler arasından "Küçüklerin Gözünden Büyüklerin Dünyası" adlı projeyle Türkiye birincisi olan Zeytinburnu Mensucat Santral Anadolu Lisesi 10 C sınıfı öğrencileri, Türkiye'yi Fransa'da yapılan uluslararası finalde temsil etti.
     Türkiye'ye üçüncülük getiren projede, Zeytinburnu Mensucat Santral Anadolu Lisesi öğrencileri anaokulu çocukları için bir yol güvenliği eğitim sınıfı tasarlayıp hayata geçirerek 100'den fazla küçüğü eğitti.
     Bu amaçla çok renkli bina, yol, trafik ışığı ve araba maketleri hazırlayarak anaokulu çocukları için canlı, eğlenceli bir oyun ve öğrenme ortamı oluşturuldu. Şarkılar ve oyunlar başta olmak üzere çok sayıda eğitim aracı hazırlandı.
     Türkiye'deki yarışma jürisine katılan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız konuya ilişkin yaptığı açıklamada, liselilerin hazırladığı bu eğitim sınıfının yeni eğitim yılında bütün anaokullarında model olarak uygulanabilecek nitelikte olduğunu belirtti.
     Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar yarışma hakkında şunları ifade etti:
     "10 yıldır sürdürdüğümüz Sokakta İlk Adımlar yol güvenliği eğitim projesiyle, Türkiye'de 8 yaşındaki 1 milyon 200 bin çocuğumuza trafikte kendilerini korumayı öğrettik. Renault olarak herkes için güvenlik ve ulaşım programı kapsamında ise tüm dünyada 10 milyonun üzerindeki öğrenciyi yol ve trafik güvenliği konusunda eğittik. Ortağı olduğumuz Birleşmiş Milletler programı çerçevesinde bu yıl Türkiye'de ehliyet ve sorumluluk alma yaşına yaklaşan liselilere yöneldik. Bu defa amacımız liselilere yol güvenliği eğitimi vermekten çok, onları yol güvenliği, sürdürülebilir ulaşım ve çevre sorunlarına sahip çıkmaları ve yakın çevrelerinde bu konuda bir fark yaratmaları konusunda teşvik etmek. Bu bir anlamda demokratik vatandaşlık ve katılımcılık eğitimi. Gençlerin kendilerine gerçek ve tam bir inisiyatif verildiği zaman son derece yaratıcı olabileceğini ve aynı zamanda sorumluk üstlenebileceğini bu yarışma bize çok net bir şekilde gösterdi. Gençlerin heyecanı ve nitelikli projeleri ülkemizde trafik sorununun çözülmesine ilişkin umutlarımızı da artırdı."
    
    
    


Bu haberi 253 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir