Türkiye Vodafone Vakfı, Teknolojide Kadın Hareketi eğitim programını tamamladı

  • Yazı boyutu
Türkiye Vodafone Vakfı, Teknolojide Kadın Hareketi eğitim programını 
tamamladı

Türkiye Vodafone Vakfı, Teknolojide Kadın Hareketi eğitim programını tamamladı

Türkiye Vodafone Vakfı'nın, kadınların ekonomik ve sosyal yaşamdaki varlığının güçlendirilmesi ve sosyal uçurumların kapanması hedefiyle hayata geçirdiği Teknolojide Kadın Hareketi Projesi kapsamında Ankaralı kadınlara yönelik düzenlenen teknoloji ve girişimcilik eğitimleri tamamlandı.
     Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde, KAGİDER ve TBV işbirliği ile hayata geçirilen Teknolojide Kadın Hareketi Projesinin Ankara eğitim ayağı, 1-2 Kasım 2012 tarihlerinde gerçekleştirildi.
     Eğitimlere 71'i ev kadını, 60'ı çalışan olmak üzere toplam 131 Ankaralı kadın katıldı. Ankaralı kadınlar, teknoloji okuryazarlığı, kişisel gelişim, satış/pazarlama teknikleri ve girişimcilik konularında eğitim alırken, Türkiye'nin ilk operatör markalı tablet bilgisayarı Vodafone Smart Tab 10'u birebir deneyimleyerek, Vodafone öncülüğünde akıllı teknolojiler ile tanışma fırsatı buldular.
     İstihdamdaki kadınları girişimciliğe teşvik ederken, çalışmayan kadınları sosyal yaşama dahil ederek ekonomik özgürlük kazanmalarını destekleyen Teknolojide Kadın Hareketi Projesi, kadınların mobilize edilmesi ve istihdama katılmasına yönelik sosyal bir iş modeli olarak, Türk toplumunun ve ekonomisinin sürdürülebilir gelişimine önemli bir destek sunuyor.
     Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, proje kapsamında uzun vadede fırsat eşitliğinin tesisine ve Türkiye'nin küreselleşen dünyanın akıllı ekonomileri arasındaki yerini almasına yönelik bir gelişim modeli sunduklarını belirtti.
     Süel, şunları kaydetti:
     "Türkiye'de kadın istihdamının, girişimciliğinin artırılması ve bu bağlamda fırsat eşitliğinin tesisi, ülkemizin sürdürülebilir geleceği ve 2023 hedefleri için çalışan her kurumun yol haritasında öncelikli hedefler arasında yer almalıdır. Kadının üretkenliğinin artırılması, çalışma hayatında ve ekonomide daha fazla söz sahibi olması; ülkelerin yetenek havuzunun daha eşitlikçi bir yapıda kullanılması, paralel olarak da ekonomik verimlilik ve sürdürülebilir kalkınma sonuçlarını beraberinde getirmektedir. Bugün ülkemizin, sadece 6.5 milyonu istihdam edilen çalışma yaşındaki 26 milyon kadın nüfusuyla, bu yolda atması gereken önemli adımlar bulunmaktadır.
     Diğer yandan, dünya çapında yapılan araştırmalar, kadınların bilgi ve iletişim teknolojilerine erişiminin artmasına paralel olarak, hayat kalitelerinin ve ekonomiye katkılarının ciddi oranlarda arttığını ortaya koymaktadır. Biz de Teknolojide Kadın Hareketi Projesi'nde mobil teknolojilere erişimde ortaya çıkan cinsiyet farklarından yola çıktık ve buradan hareketle, kadın ve erkekler arasında, ekonomik yaşantı ve sosyal hayattaki uçurumları kapatmak üzere bir girişim başlattık. Mobil teknolojiler ile toplum hayatında olumlu yönde fark yaratma hedefimizin cinsiyet eşitliği tesisine yönelik bu önemli adımında, İzmir, İstanbul ve Samsun illerinin ardından Ankaralı kadınlarımıza ulaşarak, hayatlarında yeni açılımlara aracı olmaktan mutluluk duyuyoruz."
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir