"Türkiye ve Rusya-Bölgesel Kalkınma için Ekonomik Entegrasyon" paneli -Rusya Federasyonu Ekonomik…

  • Yazı boyutu
"Türkiye ve Rusya-Bölgesel Kalkınma için Ekonomik Entegrasyon" paneli
  -Rusya Federasyonu Ekonomik…

"Türkiye ve Rusya-Bölgesel Kalkınma için Ekonomik Entegrasyon" paneli -Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Yatırım Politikası ve Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Geliştirme Müdürü Igor Koval: -"Şimdi bir yatırım ombudsmanı oluşturduk. Bu ombudsman Rusya'da yapılmış yabancı yatırımcıların karşılaştığı sorunları ele alıyor. -"Herhangi bir Rus veya yabancı şirket, bu özel yetkileri olan kişiye giderek sorunlarını anlatabilecekler"

Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Yatırım Politikası ve Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Geliştirme Müdürü Igor Koval, yatırım ombudsmanı oluşturduklarını belirterek, "Bu ombudsman Rusya'da yapılmış yabancı yatırımcıların karşılaştığı sorunları ele alıyor. Herhangi bir Rus veya yabancı şirket, bu özel yetkileri olan kişiye giderek sorunlarını anlatabilecekler" dedi.
     Koval, "Türkiye ve Rusya-Bölgesel Kalkınma için Ekonomik Entegrasyon" panelinde yaptığı konuşmada, Türk şirketlerini Rusya'nın özel ekonomik bölgelerine davet etmek için çaba gösterdiklerini söyledi.
     Rusya'nın güneyindeki bir serbest bölgenin 3 tane Türk şirket tarafından ahşap ve kağıt üretimi için kullanıldığı bilgisini veren Koval, ortak çalışmaların yatırım alanında hem Rusya, hem Türkiye'de önemli bir yatırım teşviki unsuru olduğunu dile getirdi.
     15 yol haritası geliştirdiklerini anlatan Koval, sözlerine şöyle devam etti:
     "Bunlar en sorunlu alanları yeniden düzenlemek üzere geliştirildi. Rusya Hükümeti bunları iş dünyasının çalışmasını kolaylaştırması için düşünmektedir. Yasalarımızı yeniden düzenliyoruz, bu sayede Rusya'da iş yapmanın kolaylaşacağını umuyoruz. Rusya'da yabancı ülkelerin yaptıkları yatırımların korunması bakımından çok önemli tedbirler alıyoruz. Şimdi bir yatırım ombudsmanı oluşturduk.
     Bu ombudsman Rusya'da yapılmış yabancı yatırımcıların karşılaştığı sorunları ele alıyor. Herhangi bir Rus veya yabancı şirket, bu özel yetkileri olan kişiye giderek sorunlarını anlatabilecekler. Burada ombudsmanın hükümete bağlı olmadığını vurgulamak isterim. Rusya'nın geliştirdiği bu önlemler Rusya'daki yatırım ortamını son derece olumlu hale getirme potansiyeli taşıyor."
     Koval, hem ticaretin önünü açmak istediklerini, hem de çeşitliliği artırmak adına önlemler aldıklarını aktararak, bu şekilde çalışmalarının daha iyi neticeler vereceğine inandıklarını dile getirdi.
    
     -"Rusya ile Türkiye'nin hedefleri açısından işbirliği yapması önemli"-
    
     Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen ise, Türkiye'nin dünyanın en büyük 16. büyük ekonomisi olduğunu anımsatarak, Rusya ile Türkiye'nin hedefleri açısından işbirliği yapmasının önemli olduğunu dile getirdi.
     Son 15 yılda Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin dünyada çok az görülen ikili ilişkilerden birisi olduğunu aktaran Çimen, iki ülkenin ilişkilerinin ivme kazanmasında enerji sektörünün önemli bir rol oynadığını ifade etti.
     Çimen, Türkiye'nin 1984 yılında Rusya ile yaptığı ilk doğal gaz anlaşması ve o anlaşmanın içerisinde yer alan doğal gazın bedelinin, mal mukabili ofset olarak ödenecek olmasını öngören düzenlemenin Türk şirketlerinin Rusya pazarına girmesinde önemli bir teşvik sağladığını söyledi.
     Selahattin Çimen, şunları kaydetti:
     "Çünkü o günkü anlaşmaya göre doğal gaz bedelinin yüzde 70'ini Türkiye mal mukabili olarak ödeyecekti. Türk ihracatçısının Rus pazarını tanıması açısından bunun önemli bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Bugün yaklaşık 35 milyar doları bulan Türkiye-Rusya ticaret hacminde enerji ithalatımızın önemli bir yer tuttuğunu görüyoruz.
     Diğer taraftan da müteahhitlik sektörümüzün 30 milyar dolarlık bir iş hacmine ulaştığını görmek de yarınlar adına her iki ülkenin sahip olduğu tecrübenin birikimin çok daha gelişeceğini bize gösteriyor. Bu bağlamda da her iki ülkenin etkinlikler de bu ilişkilerin geliştirilmesi açısından oldukça önemli."
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir