"Türkiye ve dünyada gübrenin durumu" -GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta: "Ülke genelinde 1.5…

  • Yazı boyutu
"Türkiye ve dünyada gübrenin durumu"
  -GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta: "Ülke 
  genelinde 1.5…

"Türkiye ve dünyada gübrenin durumu" -GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta: "Ülke genelinde 1.5 milyon ton gübre dağıtıyoruz"

GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta, Türkiye'de 2 bin 700 noktada gübre satışı yaptıklarını belirterek, "Ülke genelinde 1.5 milyon ton gübre dağıtıyoruz" dedi.
     Balta, Büyük Osmaniye Oteli'nde Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün katkılarıyla düzenlenen "Türkiye ve dünyada gübrenin durumu" konulu seminerde, Türkiye topraklarının verimliliğinin korunması için herkese büyük görev düştüğünü söyledi.
     Çiftçilerin ektikleri tarladan iyi verim almaları için toprak analizi yaptırmaları gerektiğini ifade eden Balta, "Toprak analizi yaptırarak ekeceğimiz ürünün reçetesini önümüze almalıyız. Toprak analizi yapan çiftçilerimizin aldığı verimlerin yüzde 50 oranında arttığına şahit oldum. Bizler topraklarımızın verimini ancak bu şekilde koruyabiliriz" dedi.
     Balta, tarımsal faaliyetlerin eski yöntemlerle yapılması devrinin kapandığına işaret ederek, çiftçilerin bilinçli tarım yapabilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin uyarılarını dikkate almaları gerektiğini belirtti.
     Türkiye'de 24 milyon hektar tarım yapılabilir alan olduğunu anlatan Balta, şunları kaydetti:
     "Atalarımızdan miras kalan topraklarımıza gerek özel sektör temsilcileri ve gerekse devletimizin ilgili kurumları olarak sahip çıkmamız gerekiyor. Bu toprakların verimliliği hepimiz için önem taşıyor. Az bir toprağa sahip değiliz. 24 milyon hektar tarım yapılabilir alanımız var. Bilinçsiz tarım yapılmaması nedeniyle topraklarımızda bir dağılma söz konusu oldu. Tarım alanlarımızı korumalıyız."
     Balta, GÜBRETAŞ'ın çalışmaları hakkında da bilgi vererek, "Türkiye'deki pazarımız yüzde 32'dir. Pazarda lideriz. Türkiye'nin 2 bin 700 noktasında gübre satış noktamız var. Çiftçilerimize hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz. Ülke genelinde 1.5 milyon ton gübre dağıtıyoruz. Sorumluluğumuzun bilincinde olarak çalışıyoruz. Şu anda 21 milyar dolar üretimimiz var. Bugün geldiğimiz noktada 60 milyar doların üzerinde ihracatımız var" diye konuştu.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam da, kentteki tarımsal faaliyetler hakkında bilgi verdi.
     Osmaniye'deki 1 milyon 250 bin dekarlık alanın 670 bin dekarında, tarımsal üretim yapılabildiğini kaydeden Sağlam, il genelinde yılda ortalama 60 bin ton gübre tüketildiğini bildirdi.
     Sağlam, hedeflerinin 2013 yılında çiftçilerin yüzde 25'ine toprak tahlili yaptırmak olduğunu kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 343 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir