Türkiye ve Akdeniz Ülkelerinde Coğrafi İşaretler Semineri -Seminer kapsamına 13 farklı ülkeden…

  • Yazı boyutu
Türkiye ve Akdeniz Ülkelerinde Coğrafi İşaretler Semineri
  -Seminer kapsamına 13 farklı ülkeden…

Türkiye ve Akdeniz Ülkelerinde Coğrafi İşaretler Semineri -Seminer kapsamına 13 farklı ülkeden gelen akademisyen ve sektör temsilcileri, Finike portakalını inceledi -Finike Meyve Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Celal Bülbül: -"Geçen yıldan bu yana gerçek Finike portakalını pazara logolu olarak sunuyoruz"

Antalya'da gerçekleştirilen "Türkiye ve Diğer Akdeniz Ülkelerinde Coğrafi İşaretler ve Yerel Gıda Değer Zincirlerinin Yönetişimi 3. Uluslararası Antalya Semineri" kapsamına katılımcılar, Finike portakalını inceledi.
     Akdeniz Üniversitesi ve Akdeniz Ülkeleri Ekonomik Araştırmalar Merkezi, Fransa Montpellier Akdeniz Tarım Enstitüsü, Türk Patent Enstitüsü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Antalya Ticaret Borsası işbirliğinde gerçekleştirilen seminere 13 ülkeden gelen katılımcılar, 2008 yılında coğrafi işaret alınan Finike portakalını incelemek üzere Finike ilçesine geldi.
     Finike'de Meyve Üreticiler Tarımsal Birliği Başkanı Celal Bülbül ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşen heyete Finike portakalı ve coğrafi işaret hakkında bilgi verildi.
     Bülbül, Finike ilçesi sınırlarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne kayıtlı 555 narenciye üreticisinin bulunduğunu, ancak küçük ölçekli üreticilerin kayıt altına almanın zor olduğunu söyledi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine göre kayıtlı çiftçiler tarafından yılda 150 bin ton civarında üretim yapıldığını bildiren Bülbül, bu ürünlerin 40 civarında paketleme tesisinde işlenerek pazara sunulduğunu ifade etti.
     Finike portakalının gelişiminin 1950'lerde başladığını anlatan Bülbül, "Ülkemizde başka yerde yetişmeyince ün kazandı. Ancak bu ün, başka üretim bölgelerinin ürünlerinin de 'Finike portakalı' adı altında pazara sunulmasına neden oldu. Bu nedenle bir çalışma başlatarak 2008 yılında Finike'de üretilen 'Washington nawel' çeşidine coğrafi işaret aldık" dedi.
     Ürünün bölgeye has nem, iklim ve toprak yapısı dolayısıyla çok tipik hale geldiğini dile getiren Bülbül, dünyanın her yerinde bu cins ve çeşit portakal yetiştiğini, ancak Finike'ye özgü tat ve meyve yapısı olan başka bir yer olmadığını kaydetti.
     Bülbül, tüketicinin Finike portakalını pazardan alırken ayırt edebilmesi için yemesinin en güzel yol olacağını vurgulayarak, şunları söyledi:
     "En büyük rahatsızlığımız Türkiye üretiminin yüzde 10'unu karşılayan Finike portakalımızın adının kullanılması. Finike portakalına coğrafi işaret alarak bu sorunun önüne geçmeyi amaçladık. Geçen yıldan bu yana gerçek Finike portakalını pazara logolu olarak sunuyoruz. Bu şekilde Finike portakalının hak ettiği fiyata satılmasını, tüketicinin severek ve aldanmadan portakal tüketmesini sağlamaya çalışıyoruz."
     Heyet, daha sonra portakal bahçelerini gezerek inceleme yaptı. Ayrıca paketleme tesisini de gezen heyet, portakal ve narenciye ürünlerinin pazara sunulana kadar hangi işlemlerden geçtikleri hakkında tesis yetkililerinden bilgi aldı.
    
    
    

Bu haberi 102 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir