Türkiye-Umman 9. Dönem Ortak Komite toplantısı -Başbakan Yardımcısı Atalay: "2011 yılı sonu…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Umman 9. Dönem Ortak Komite toplantısı
  -Başbakan Yardımcısı Atalay:
  "2011 yılı sonu…

Türkiye-Umman 9. Dönem Ortak Komite toplantısı -Başbakan Yardımcısı Atalay: "2011 yılı sonu itibariyle Türkiye-Umman ikili ticaret hacmi, 271 milyon dolar seviyesinde olup, bu rakamları daha yüksek seviyelere çıkarabilme potansiyelimiz olduğunu müşahede etmekteyim"

Türkiye ile Umman arasında ekonomi, ulaştırma ve eğitim, bilim ve sanayi, enerji, teknoloji, tarım ve balıkçılık alanlarındaki ilişkilerin geliştirilmesi için mutabakat zaptı imzalandı.
     Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Ekonomi Bakanlığı'nda gerçekleştirilen Türkiye-Umman 9. Dönem Ortak Komite toplantısının ardından yaptığı konuşmada, iki ülke arasında güçlü tarihi ilişkiler bulunduğunu belirtti.
     Toplantıda, şimdiye kadar geliştirilen ilişkileri yarına nasıl taşıyacaklarını ve yeni işbirliği alanlarının neler olabileceğini ele aldıklarını ifade eden Atalay, bu toplantıları ve karşılıklı temasları düzenli olarak sürdürme konusunda kararlı olduklarını söyledi.
     Atalay, toplantıda ticaret, serbest bölgeler, müteahhitlik hizmetleri, ulaştırma, sanayi, sağlık turizmi, KOBİ'ler, standardizasyon, ve yatırımlar konularının ele alındığını, savunma sanayi, enerji, eğitim ve yüksek öğrenim, gençlik ve spor, bilim ve teknoloji, tarım ve balıkçılık alanlarında işbirliği ve turizm ve kültür alanında teknik işbirliği hususlarında önemli imkanlar keşfedildiğini belirtti.
     Toplantıda alınan kararların, iki ülke halkının refahına önemli katkı sağlayacağına işaret eden Atalay, alınan kararları en kısa zamanda hayata geçirmek üzere Türk Hükümeti olarak her türlü gayreti göstereceklerini bildirdi.
    
     -Ummanlı işadamlarına yatırım çağrısı-
    
     Atalay, Türkiye ile Umman arasındaki ticari ilişkilerde son dönemde, önceki yıllara göre ciddi bir artış kaydedildiğini, bu ülkeye yapılan ihracatın 215 milyon dolar seviyesine ulaştığına dikkati çekti.
     Atalay,"2011 yılı sonu itibariyle Türkiye-Umman ikili ticaret hacmi, 271 milyon dolar seviyesinde olup, bu rakamları daha yüksek seviyelere çıkarabilme potansiyelimiz olduğunu müşahede etmekteyim" dedi.
     Umman'da faaliyet gösteren Türk müteahhitlik firmalarının sayısının da her geçen gün arttığını dile getiren Atalay, Umman'ın 2015 yılına kadar gerçekleştirmeyi hedeflediği ulaşım ve enerji altyapısı yatırımları ile inşaat alanında Türk şirketlerine de yer açılacağını düşündüğünü kaydetti.
     Atalay, ayrıca Ummanlı yatırımcıların Türkiye'deki pek çok sektörde faaliyet yürütebileceklerine değinerek, Türkiye'de yatırıma davet etti.
     Toplantının Ummanlı Eşbaşkanı Yahya bin Said bin Abdullah el-Cabiri de iki ülke arasında alınan kararların hızla hayata geçirilmesi temennisinde bulunarak, toplantının yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
     Daha sonra, Atalay ve El-Cabiri, Türkiye ile Umman arasında ekonomi, ulaştırma ve eğitim, bilim ve sanayi, enerji, teknoloji, tarım ve balıkçılık alanlarında ilişkilerin geliştirilmesini öngören mutabakat zaptını imzaladı.
     Birbirlerine hediyeler veren Atalay ve El-Cabiri, hatıra fotoğrafı çektirdi.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir