`Türkiye ucuz olmaktan çikti`

  • Yazı boyutu
`Türkiye ucuz olmaktan çikti`

Borusan Holding Üst Yöneticisi Agah Ugur, Türkiye`nin üretim sürecini henüz tamamlamadigini ve pahali bir ülke haline gelmeye basladigini belirterek, "Türkiye ucuz olmaktan çikti. Dolayisiyla ucuzluktan öte baska birseyler yapiyor olmak lazim`` dedi

Borusan Holding Üst Yöneticisi Agah Ugur, Türkiye`nin üretim sürecini henüz tamamlamadigini ve pahali bir ülke haline gelmeye basladigini belirterek, "Türkiye ucuz olmaktan çikti. Dolayisiyla ucuzluktan öte baska birseyler yapiyor olmak lazim`` dedi.

Ugur, 16. Kalite Kongresi kapsaminda düzenlenen ``Dünya Ölçeginde Rekabetçilik: Amerika, Avrupa ve Lizbon Stratejisi`` baslikli oturumda yaptigi konusmada, Türkiye`nin küresel rekabetteki en önemli sorunun katma degeri yüksek ürünleri satmakta zorlanmasi oldugunu kaydetti. Türkiye`nin teknolojisi ve katma degeri yüksek ürünler üreten bir ülke haline gelebilmesini engelleyen 3 temel unsur bulunduguna dikkat çeken Ugur, bunlari kolay para kazanma istegi, birbirini tamamlayamayan firmalar ve Ar-Ge tesviklerinin yetersizligi olarak siraladi.

Türkiye`nin teknoloji kullaniminda kat etmesi gereken daha çok yol oldugunu vurgulayan Ugur, su asamada Türkiye`nin üretim sürecini tamamlamis bir ülke olarak görülmesinin mümkün olmadigini savundu. Ugur, "Türkiye pahali bir ülke olmaya basladi. Yani ucuz bir ülke degil. Ucuz olmaktan çikti. Dolayisiyla ucuzluktan öte baska birseyler yapiyor olmak lazim. Türkiye orta teknolojilerde Avrupa`nin üretim merkezi olmak üzere. En önemli rekabet platformumuzdan vazgeçmemiz mümkün degil" diye konustu.

Avrupa Ekonomik Arastirmalar Enstitüsü Ekonomisti Hannes Leo da, oturumda yaptigi konusmada, Türkiye`nin dünyaya daha fazla entegre olabilmesi için egitim sisteminde reforma ihtiyaç oldugunu söyledi. Teknoloji gelistirme konusunda özel sektör ve üniversite isbirliginin önemine deginen Leo, "Ar-Ge çalismalarinin üçte ikisi üniversitelerde, üçte biri de özel sektör sirketlerinde yapiliyor. Bunun tam tersinin olmasi lazim" diye konustu.

ANKA

Bu haberi 1,565 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir