Türkiye, Turkcell Superonline ile fiberde Avrupa üçüncüsü

  • Yazı boyutu
Türkiye, Turkcell Superonline ile fiberde Avrupa üçüncüsü

Türkiye, Turkcell Superonline ile fiberde Avrupa üçüncüsü

Türkiye, fiber internette Turkcell Superonline ile Avrupa ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 3. ülke oldu.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamada, pazar araştırma ve danışmanlık firması IDATE'in "Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi (FTTH Council Europe)" için hazırladığı son raporda, Türkiye'nin Turkcell Superonline'ın 2011 yılının son 6 ayında fiber internette 70 binin üzerinde yeni abone sayısıyla, Avrupa ilk 5 sıralamasında İspanya ve Hollanda'yı geride bırakarak üçüncü sırada yer aldığı, listenin başında ise 100 bin yeni abone ile Ukrayna ve 73 bin yeni abone kazanımıyla Fransa'nın bulunduğu bildirildi.
     FTTH'nin önceki raporunda da penetrasyon açısından bir sıra daha yükselerek İtalya'nın önünde 7. sırada yer alan Türkiye'nin, ayrıca 2011 sonu itibariyle 200 binin üzerinde fiber abonesi olan ülkeler arasında Portekiz ile birlikte en yüksek büyümeyi gerçekleştiren ülke olduğu kaydedildi.
     Evlere fiber internet götüren telekom operatörü Turkcell Superonline'ın Mayıs 2011'de dünyada bu hizmeti veren 5. ülke olarak lanse ettiği bin Mbps hizmeti ile de raporda yer aldığı, IDATE raporuna göre Türkiye'nin, Turkcell Superonline ile 100 binin üzerinde haneye bin Mbps hizmeti veren 10 ülkeden biri olduğu belirtildi.
     Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, raporda dünyanın önde gelen operatörleri arasında yer aldıkları için Türkiye adına gurur duyduklarını dile getirerek, "Turkcell Superonline'ın fiber yatırımlarının, Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaşmasına bir adım daha yaklaştırdığına inanıyoruz. Ülkemizin dünyadaki en hızlı internet teknolojisi olan fiber interneti evlere kadar getiren ilk operatörü olarak, Türkiye'nin bu yeni iletişim altyapısına sahip ülkeler arasında daha da yükselmesi için gerekli yatırımlara devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
     Erkan, Turkcell Superonline'ın 4 yılda 1,4 milyar TL yatırımla 1,1 milyon haneye ulaşarak "Avrupa'nın en hızlı büyüyen eve kadar fiber FTTH operatörlerinden biri" olduğunu vurgulayarak, "Yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu yatırım planlarımız, ancak farklı tarafların işbirliği ile gerçek olabiliyor. Kamunun ve yerel yönetimlerin de altyapı konusunda gelişmelere açık ve destek olmasını, bizim gibi ülkeye yeni altyapılar kazandıran özel şirketlere de destek vermelerini bekliyoruz" şeklinde değerlendirme yaptı.
     2001 yılında kurulan ve başlangıçta yalnızca telekomünikasyon ve teknolojileri firmalarının üye olduğu Uluslararası FTTH Konseyi, bugün bünyesinde belediyelerden servis sağlayıcılara kadar çeşitli kurumları barındıran ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş konumunda bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 89 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir