Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Kutlu: -"50 bin ton saman ithalatı için bağlantı…

  • Yazı boyutu
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Kutlu:
  -"50 bin ton saman ithalatı için bağlantı…

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Kutlu: -"50 bin ton saman ithalatı için bağlantı yaptık ve önemli bir bölümünü çiftçilere ulaştırdık" -"(Saman spekülatörleri) Bize gelip 50 kuruştan saman satmak için teklifte bulunuyorlar"

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, 50 bin ton saman ithalatı için bağlantı yaptıklarını ve önemli bir bölümünü çiftçilere ulaştırdıklarını belirterek, saman spekülatörlerinin 50 kuruştan saman satmak için kendilerine teklifte bulunduklarını bildirdi.
     Kutlu, yaptığı yazılı açıklamada, 2012 yılı ilkbahar aylarındaki yağış azlığının saman üretiminde bir miktar düşüşe neden olduğunu, aşırı kar elde etmek isteyen spekülatörlerin stok yaparak saman fiyatlarını 1 lira 30 kuruşa kadar yükselttiğini anımsattı.
     50-60 kuruş arasında seyreden saman fiyatlarının bir anda 1 lira 30 kuruşa kadar çıkmasıyla hayvancılık yapan çiftçilerin zor duruma düştüğüne işaret eden Kutlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile soruna çare bulmak için işbirliği yaptıklarını ve 5 ayrı ülkeden saman ithal ederek, Türkiye'nin her yerinde samanın kilosunu 50 kuruştan satışa sunduklarını ifade etti.
     Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nin 50 bin ton saman ithalatı için bağlantı yaptığını ve bunun önemli bir bölümünün çiftçilere ulaştırıldığını kaydeden Kutlu, ihtiyaç duyulması halinde bu rakamın 100 bin tona çıkarılabileceğini de vurguladı.
     Kutlu, "Yerli saman spekülatörleri önce bu kadar samanı getirip çiftçiye dağıtabileceğimize inanmadı. Bunun gerçekleştiğini görünce hevesleri kursaklarında kaldı. Şu anda peşin para ile yerli samanın kilosu 50 kuruşa kadar düştü. Bize gelip 50 kuruştan saman satmak için teklifte bulunuyorlar. Biz bu durumdan memnunuz. Çünkü piyasayı regüle ettik. Görevimizi yaptık. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nin bir görevi de piyasayı regüle etmektir" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir