Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Kutlu: -"2012'de yüzde 11 büyüme kaydederek 4…

  • Yazı boyutu
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Kutlu:
  -"2012'de yüzde 11 büyüme kaydederek 4…

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Kutlu: -"2012'de yüzde 11 büyüme kaydederek 4 milyar 325 milyon liralık kredi hedefine ulaştık"

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, 2012'de yüzde 11 büyüme kaydederek 4 milyar 325 milyon liralık kredi hedefine ulaştıklarını bildirdi.
     Kutlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin 2012'de yüzde 2,9, tarım sektörünün ise yüzde 3,3 büyüdüğünü belirtti. Abdullah Kutlu, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nin ise yüzde 11 büyüyerek rekor kırdığını ifade etti.
     2012 içinde yaşanılan kuraklık ve doğal afetlerden dolayı çiftçilerin sıkıntılarının olduğuna değinen Kutlu, "Hükümetimiz bu hususta duyarsız kalmadı. Erteleme kararnamesi çıkardı. Bu bir yıllık ve yüzde 5 faizli bir erteleme. Biz de bu erteleme kapsamında 33 bin çiftçimizin yaklaşık 333 milyon liralık borcunu erteledik" ifadelerini kullandı.
     Abdullah Kutlu, 2012'de yüzde 11 büyürken kurum ortaklarına 4 milyar 325 milyon lira ayni ve nakdi kredi kullandırdıklarına, 1 milyon 550 bin ton kimyevi gübre dağıtımı yaptıklarına dikkati çekerek, Türkiye'de sektör lideri olduklarını vurguladı.
     2012'de kullandırılan kredilerin geri dönüşlerinde yüzde 97, 2004 yılından sonra kullandırılan kredilerin geri dönüşlerinde ise yüzde 98,5 cari tahsilat oranına ulaştıkları bilgisini veren Kutlu, 33 bin yeni ortak kaydettiklerini, 291 bin ton ortak ürünü alarak değerlendirdiklerini bildirdi.
     Kutlu, yine 2012'de 821 bin ton karma hayvan yemi ve kaba yem üretilip ortakların ihtiyaçlarının giderildiğini, 209 milyon litre motorin satışı yapıldığını belirtti.
     Çiftçilerin yem ihtiyacını karşılamak amacıyla 12 yem fabrikasını tek çatı altında topladıklarını, yem şirketlerini "Tarım Kredi Yem" adı altında birleştirdiklerini ifade eden Kutlu, Samsun Bafra'da "Bafay" ismi ile ayçiçeği yağı, Tekirdağ'da "Ergene" markası ile ayçiçeği yağı, Balıkesir Gömeç'te "Tarım Kredi Elit" markası ile zeytinyağı üreten şirketleri de "Tarım Kredi Gıda" adı altında birleştirdiklerini, böylece yeni bir marka daha ortaya çıktığını kaydetti.
     Tek çatı ve tek marka altında hem ürün almada hem de hizmette kalite ve ekonominin ön plana çıkacağına işaret eden Kutlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Biz kaliteye çok önem veriyoruz. Bu konuda insanlarımızın hiçbir tereddüttü kalmayacak. Bu birleşme bir sinerji yaratacaktır. Böylece şirketlerimiz daha da modernize olacak ve dışarıya da açılacaktır. Bayilikler de vereceğiz. En kısa sürede aranan bir marka olacağız."
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir