Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Kutlu

  • Yazı boyutu
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Kutlu

"Çiftçilerin eskiden yüzde 50-60 oranında olan tahsilat oranı 2004'ten sonra yüzde 98,5'e yükseldi"

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu, "Çiftçilerin eskiden yüzde 50-60 oranında olan tahsilat oranı 2004 yılından sonra yüzde 98,5'e yükseldi" dedi.
     Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı ile Burtarım 2012'nin açılışı için Bursa'ya gelen Kutlu, çiftçi borç oranları ve geri dönüşleriyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl "yaşanan afetler" sebebiyle çiftçi borçlarının Bakanlar Kurulu kararıyla ertelendiğini hatırlattı.
     Kutlu, arazileri en az yüzde 30 oranında zarar görmüş çiftçilerin bu ayın 28'ine kadar müracaatta bulundukları takdirde, bu haktan faydalanabileceklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:
     "Çiftçilerimiz, hem Ziraat Bankası hem de Tarım Kredi Kooperatifleri'ne kredisi dolduğu için yeniden bu kurumlardan kredi kullanamıyor. Bu sefer yüksek faizle borç veren bankalara gidiyor. Biz 'bunu da çözelim' dedik ve kurumsal olarak karar aldık. Çiftçi borcunun yüzde 60'ını kapattığı takdirde biz onlara yeniden önümüzdeki üretim dönemi için kredi kullandıracağız. Bütün çiftçilerimize 'Tarım Kredi Kooperatifleri'ne gelsinler' diyoruz. Biz onların borçlarını kapatma noktasında yardımcı olacağız. Her türlü tarımsal girdi ihtiyaçlarını başta gübre, akaryakıt, yem, tarımsal mekanizasyon araçları, fide, fidan, tohum, ilaç ne istiyorlarsa her birini tekrar çiftçimize kullandıracağız. Eğer bunu yapmazsak, hem Tarım Kredi Kooperatifleri'ne ve Ziraat Bankası'na borçları devam eder."
     Çiftçileri Tarım Kredi Kooperatif'lerine davet eden Kutlu, "Çiftçilerin eskiden yüzde 50-60 oranında olan tahsilat oranı 2004 yılından sonra yüzde 98,5'e yükseldi. Kendilerine borçlarını zamanında ödedikleri için teşekkür ediyoruz. Yüzde 98,5 oranında bir kredi dönüşü, çiftçimizin ne kadar duyarlı olduğunu ve bir yerde gelirinin iyi olduğunu gösterir" dedi.
    
    
    


Bu haberi 369 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir