Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı Çalıştayı -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı…

  • Yazı boyutu
Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı Çalıştayı
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı…

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı Çalıştayı -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Çalıkoğlu: -"Verimlilik projeleri, yatırımı tamamlandıktan sonra sağlanan tasarruflarla 2-5 yıl içerisinde kendi kendini ödeyebilen projelerdir"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu, verimlilik projelerinin yatırımı tamamlandıktan sonra sağlanan tasarruflarla 2-5 yıl içerisinde kendi kendini ödeyebilen projeler olduğunu söyledi.
     Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı'nın (TURSEFF) Monec Otel'de düzenlediği "Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı Çalıştayı"nda konuşan Çalıkoğlu, bakanlık kurulmadan önce de Elektrik İşleri Etüt İdaresi olarak 1980'lerden bu yana enerji verimliliği alanında çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
     Çalıkoğlu, son yıllarda enerji verimliliğine artan ilgiden memnun olduklarını belirterek, söz konusu alanda artan çalışmaların enerji verimliliğinde var olan sorunların giderilmesini için önem taşıdığını kaydetti.
     Sürdürülebilir kalkınma için enerjiyi ve enerji kaynaklarını verimli kullanmak gerektiğinin altını çizen Çalıkoğlu, "Türkiye, 2023 hedeflerine ulaşmak istiyorsa, bunun için en avantajlı ya da ülke açısından fırsat olarak gördüğümüz konulardan bir tanesi de sürdürülebilir ve hızlı kalkınma için verimlilik alanında atacağımız adımlar, maliyetleri indirmeye yönelik tedbirler olacaktır" diye konuştu.
     Çalıkoğlu, enerji alanındaki strateji belgelerinde öngörülen hedeflere ulaşılacak yatırımların gerçekleştirilmesi durumunda Türkiye'nin enerji yoğunluğunu 2023 yılına kadar yüzde 20 civarında azaltmayı hedeflediklerini vurguladı.
     Enerji Verimliliği Yasasının 2007 yılında yürürlüğe girdiğini hatırlatan Çalıkoğlu, yaklaşık 45 adet yönetmelik, tebliğ, standart gibi düzenlemelerin 5 yıllık süreçte yürürlüğe girdiğini ifade etti. Çalıkoğlu, Avrupa Birliği'nin enerji verimliği konusunda yeni bir direktif yayımladığına dikkati çekerek, Türkiye'nin bu doğrultuda mevzuat alanında uyumlaştırma çalışmaları yapmasının gerekebileceğini kaydetti.
     Enerji alanında yatırım yapmak isteyen firmaların en büyük beklentisinin uygun koşullu krediler olduğuna işaret eden Çalıkoğlu, verimlilik projelerinin yatırımı tamamlandıktan sonra sağlanan tasarruflarla 2-5 yıl içerisinde kendi kendini ödeyebilen projeler olduğunu vurguladı.
     Çalıkoğlu, 2009'dan bu yana sanayinin 1 milyon lirayı aşmayan projelerine yüzde 30'a varan hibe destekleri verdiklerini anlatarak, şu ana kadar 32 projenin desteklenmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir