Türkiye-Slovenya KEK 4. Dönem Toplantısı -Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Slovenya Başbakan…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Slovenya KEK 4. Dönem Toplantısı
  -Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Slovenya Başbakan…

Türkiye-Slovenya KEK 4. Dönem Toplantısı -Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Erjavec ile görüştü -Yazıcı, görüşmede Türk vatandaşlarının AB ülkelerinde vizesiz dolaşımı için destek talep etti

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Slovenya temasları kapsamında Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Erjavec ile biraraya geldi.
     Türkiye-Slovenya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 4. Dönem Toplantısına katılmak üzere Slovenya'da bulunan Bakan Yazıcı, Erjavec ile görüşmesinde, Türk işadamları başta olmak üzere Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahat etmeleri için "destek talebinde" bulundu.
     Görüşmede, Türkiye-Slovenya ilişkilerinin "çok güçlü olmasından" duyduğu memnuniyeti dile getiren Yazıcı, Slovenya'nın Türkiye'nin AB ile müzakere sürecine verdiği desteğe teşekkür etti.
     Bakan Yazıcı, müzakere sürecinde olan Türkiye'nin vatandaşlarına vize uygulanmasının "büyük haksızlık olduğunu" ifade ederek, "Mallar AB ülkelerinde serbestçe dolaşabiliyor ama insanlar özgürce dolaşamıyor" dedi.
     Görüşmede, Türk ve Sloven işadamlarının karşılıklı yatırımları konusu da ele alındı.
     İki ülke işadamlarının enerji ve diğer alanlarda daha fazla ortak yatırım yapabileceklerine dikkati çeken Yazıcı, ortak yatırımları artırmak için sosyal güvenlik ve hukuksal güvenliğin sağlanması gerektiğini vurguladı. Yazıcı, mevzuatın tek başına yeterli olmadığını, uygulamanın da önemli olduğunu kaydetti.
     Görüşmede, Türkiye-Slovenya KEK 3. Dönem Toplantısının üzerinden 8 yıl kadar uzun bir sürenin geçtiğini anımsatan Yazıcı, "Önümüzdeki dönemde bu toplantıların daha sık gerçekleştirilmesinin ikili ilişkilerimize büyük katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi.
     Bakan Yazıcı, geçen yıl Mart ayında iki ülke başbakanlarının "Stratejik Ortaklık Belgesi" imzaladıklarına işaret ederek, şöyle devam etti:
     "Bu belge çerçevesinde; siyasi diyalog, ikili ticaret ve yatırımlar, Türkiye'nin AB'ye katılımı, bölgesel istikrar ve barış, çevresel konular, enerji güvenliği, kültürlerarası diyalog, eğitim ve sivil toplum gibi alanlarda işbirliğinin daha ileri boyutlara taşınması kararlaştırıldı."
     Bu bağlamda atılacak daha çok adım olduğuna vurgu yapan Yazıcı, Karma Ekonomik Komisyonu toplantılarının somut adımların atılmasına vesile olan en önemli platformlardan birini teşkil ettiğini belirtti.
     Yazıcı'nın Erjavec ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin Ljubljana Büyükelçisi Serra Kaleli de hazır bulundu.
     Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından iki bakan Brdo Kongre Merkezinde başlayan Türkiye-Slovenya Karma Ekonomik Komisyonu 4. Dönem Toplantısının açılış oturumuna katıldı.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir