Türkiye-Sırbistan Ticaret ve Yatırım Forumu -Sırbistan Başbakan Yardımcısı Ljajic: -"Türkiye'den…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Sırbistan Ticaret ve Yatırım Forumu
  -Sırbistan Başbakan Yardımcısı Ljajic:
  -"Türkiye'den…

Türkiye-Sırbistan Ticaret ve Yatırım Forumu -Sırbistan Başbakan Yardımcısı Ljajic: -"Türkiye'den gelen büyük yatırımcılar için Sırbistan'da ciddi oranlarda KDV indirimi uyguluyoruz"

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Türkiye'den gelen büyük yatırımcılar için Sırbistan'da ciddi oranlarda KDV indirimi uyguladıklarını kaydetti.
     TUSKON tarafından düzenlenen "Türkiye-Sırbistan Ticaret ve Yatırım Forumu"nda konuşan Sırbistan Başbakan Yardımcısı, İç-Dış Ticaret ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic, bu yıl Sırbistan'ın Avrupa Birliği'ne (AB) giriş tarihinin netleşeceğini belirterek, Sırbistan ve AB arasında serbest ticaret anlaşması bulunduğuna dikkat çekti.
     2010 yılında Türkiye ve Sırbistan arasındaki ticaret anlaşmasının yürürlüğe girdiğini anımsatan Ljajic, iki ülke arasında ekonomik ve siyasi anlamda iyi ilişkiler geliştiğini kaydetti.
     Ticari anlamda yine de istenen noktaya ulaşılamadığını belirten Ljajic, "Atılan büyük adımlar olmasına rağmen biz yine de mevcut ticaret hacmini yeterli bulmuyoruz. Türkiye ile 600 milyon dolara yakın ticaret hacmimiz var. Ama bunun yanında Almanya ile 2,5 milyar avro, İtalya ile 2,3 milyar avro hacmimiz var. Ülkemizin dış ticareti bulunan ülkelerin hacim sıralamasında Türkiye 17. sırada yer alıyor" diye konuştu.
     Ülkelerinde yabancı yatırımcıya iadesiz kredi imkanı sağladıklarını kaydeden Ljajic, "Yeni işyerlerine 4-10 milyon avro arasında iadesiz kredi sağlıyoruz. Bunun yanında Türkiye'den gelen büyük yatırımcılar için Sırbistan'da ciddi oranlarda KDV indirimi uyguluyoruz" ifadelerini kullandı.
    
     -Otomotiv sektöründe fırsat-
    
     Türk iş adamları ve Türk şirketlerini Sırbistan'da daha fazla görmek istediklerini söyleyen Ljajic, "Tekstil, makina sanayi ve tarımdan ülkemizde ciddi kazançlar elde edilebilir, tarım alanını özellikle büyütmek istiyoruz" dedi.
     Sırbistan olarak küresel pazarlara kendilerini ve yatırım imkanlarını yeterince tanıtamadıkları öz eleştirisinde bulunan Ljajic şöyle devam etti:
     "Türkiye-Sırbistan Ticaret ve Yatırım Forumu gibi etkinliklerle tanıtımımızı etkin bir şekilde yaparak yeni yatırımcılara ülkemizdeki imkanları daha net anlatmak istiyoruz. Türkiye'den gelen şirketler için Sırbistan Balkanlar'daki en büyük ticaret alanıdır.
     Tekstil, makina sanayi ve tarımdan ülkemizde ciddi kazançlar elde edilebilir, tarım alanını da büyütmek istiyoruz. Ayrıca Otomotiv sektöründe Türkiye ile işbirliğini büyük bir fırsat olarak görüyorum.
    
     -TUSKON Başkanı Meral-
    
     TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Sırbistan ziyaretinde imzalanan "Ekonomik İşbirliği Anlaşması" ve "Altyapı Projelerinde İşbirliği Anlaşması" neticesinde 2010'da 463 milyon dolar, 2011'de ise 568 milyon dolar olarak gerçekleşen ticaret hacminin, 2012 yılında 587 milyon dolara yükseldiğini belirtti.
     İki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri daha iyi noktalara taşımayı amaçladıklarını kaydeden Meral, "2009'daki anlaşmalardan sonra Sırbistan'la ticaret hacmimiz sürekli artarak 600 milyon dolara yaklaştı. Ama biz bunun yeterli olmadığını düşünüyoruz. İki ülke arasındaki ticaret hacminin en kısa zamanda 1 milyar dolara çıkarılması ve yatırımlarla desteklenmesini hedefliyoruz" diye konuştu.
     Sırbistan'ın, Avrupa pazarına yakınlığı ile lojistik ve stratejik anlamda avantajlı bir konuma sahip olduğunu aktaran Meral, "TUSKON olarak Türk firmalarının Sırbistan ile coğrafik yakınlığımızı ve karşılıklı gelişen ticaretimizi de gözününe alarak Sırbistan pazarında etkin rol almalarını ve sahip olduğumuz sanayileşme tecrübesini paylaşmalarını istiyoruz.
     Bu noktada, alt yapı ve inşaat projelerinden Tekstile, tarım makinesi ve otomotivden gıdaya kadar pek çok alanda karlı yatırım ve ticaret fırsatı Sırp ve Türk iş adamlarının el ele vermesiyle ortaya çıkacaktır" ifadelerini kullandı.
     Her yıl düzenledikleri Ticaret köprüsü programlarında Sırbistan'daki partner kurumları olan Serbia International Trade Association (SITA) işbirliği ile Sırp iş adamlarını ağırladıklarını anımsatan Meral, "Yine 2012 yılı Mart ayında 50 Türk iş adamı ve 150 Sırp iş adamının katılımı ile programın ikincisini gerçekleştirerek bir anlamda bu programları gelenekselleştirmiş olduk. Bu yıl Sırbistan'daki partner kurumumuz olan Serbia International Trade Association (SITA) işbirliğinde 26 Mart 2013 tarihinde 30 Türk iş adamı ile programın Belgrad'da tekrarlanmasını planlıyoruz" dedi.
     Konuşmaların ardından iki ülke iş adamları ikili görüşmelerde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir