Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak: -"Emeklilik döneminizde refah düzeyinizin düşmesini…

  • Yazı boyutu
Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak:
  -"Emeklilik döneminizde refah düzeyinizin düşmesini…

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak: -"Emeklilik döneminizde refah düzeyinizin düşmesini istemiyorsanız, küçük tutarda ödemeler olsa bile gelin hemen bireysel emeklilik sistemine katılın" -"Atılan doğru adımlarla bugün 20 milyar lira olan fon büyüklüğünü 2023 yılında 400 milyar lirayı aşacağını düşünüyoruz"

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak, "Emeklilik döneminizde refah düzeyinizin düşmesini istemiyorsanız, küçük tutarda ödemeler olsa bile gelin hemen bireysel emeklilik sistemine katılın" dedi.
     BES'teki yeni uygulamaların tanıtım toplantısında konuşan Koçak, yatırımların sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için tasarruf arttırıcı önlemlerin hayata geçirilmesinin özellikle düzenli ve vadeli tasarrufların teşvik edilmesinin büyük önem arz ettiğini belirterek, "1990'lı yıllarda gayri safi milli hasılanın ortalama yüzde 23,5'unu oluşturan yurt içi tasarruflar, 2000 ile 2008 arasında ortalama yüzde 17'ye gerilemiş, bugün yüzde 12 seviyesini görmüştür" diye konuştu.
     Birlik olarak tasarruf bilincini yükseltmek için iş birliğine hazır olduklarını ifade eden Koçak, şunları kaydetti:
     "Düşük gelir seviyesinde olan vatandaşlarımız da dahil olmak üzere tüm kesimlere etkin ve güvenilir bir tasarruf imkanı sağlamaktadır. BES tasarrufların arttırılmasında en önemli araçlardan biridir. Emeklilik sistemlerini ekonomik büyümeye en önemli katkısı uzun vadeli kaynak yaratma kapasitesidir. Yeni BES sistemiyle 18 yaşını aşarak sisteme giren vatandaşlar devlet katkısından yararlanabilecek. Vatandaşa sesleniyorum; emeklilik döneminizde refah düzeyinizin düşmesini istemiyorsanız, küçük tutarda ödemeler olsa bile gelin hemen bireysel emeklilik sistemine katılın. Yatırdığınız her 100 lira için devlet de sizin adınıza açılan hesaba 25 lira yatırsın. Atılan doğru adımlarla bugün 20 milyar lira olan fon büyüklüğünü 2023 yılında 400 milyar lirayı aşacağını düşünüyoruz."
     Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Başkanı Mehmet Bostan, bireysel emeklilik sisteminde 3 milyon katılımcıyı aştıklarını ve 20 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaştıklarını belirterek, "BES kurulduğu günden bu yana büyümesine devam etmektedir. 2012 yılında sistemdeki toplam fon büyüklüğü bir önceki yıla göre yüzde 40'lık bir oran ile büyümüştür. Katılımcı sayısında ise yüzde 17'lik bir artış yaşanmıştır" diye konuştu.
     BES'te katılımcıların yüzde 70'inin 25 ile 44 yaş arasında bir dağılım gösterdiğini ifade eden Bostan, aslında katılım profilinin hedeflere uygun olduğunu söyledi.
     Katılımcıların yüzde 55'inin para biriktirmek, yüzde 26'sının ise emeklilik dönemlerinde ek bir gelir elde etmek amacıyla sisteme girdiğini anlatan Bostan, "Toplam fon varlıklarının gayri safi yurt içi hasılaya oranına baktığımızda OECD'de ağırlıklı ortalamanın yüzde 70 mertebesinde olduğunu görüyoruz, Bizde bu oran yüzde 2'ler düzeyindedir. Bu da bize sektördeki potansiyeli göstermektedir"diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 186 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir