Türkiye Seramik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı -Seramik sektörünün yol haritası…

  • Yazı boyutu
Türkiye Seramik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı 
  -Seramik sektörünün yol haritası…

Türkiye Seramik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı -Seramik sektörünün yol haritası niteliğindeki "Türkiye Seramik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı", Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından 21 Ocak'ta açıklanacak

Seramik sektörünün yol haritası niteliğindeki "Türkiye Seramik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı", Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından 21 Ocak Pazartesi günü İstanbul'da kamuoyuna açıklanacak.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 15 Ağustos 2012 tarihinde gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısındaki görüş ve değerlendirmeler doğrultusunda nihai hale getirilen "Türkiye Seramik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı 2012-2016", Yüksek Planlama Kurulu'nun 22 Ekim 2012 tarihli ve 2012/27 sayılı Kararı ile onaylandığı anımsatıldı.
     Türkiye Seramik Sektörünün yeni stratejisinin, dünyadaki, AB'deki ve Türkiye'deki gelişmelerin analizlerine dayanan katılımcı bir yaklaşımla hazırlandığının ifade edildiği açıklamada, hazırlık sürecinin tüm aşamalarında kamu ve özel sektör temsilcilerinin görüşlerine başvurulduğu belirtildi. Bu stratejinin ilgili kurumların uyumlu çalışmasıyla hayata geçirilmesinin sağlanacağı kaydedilen açıklamada, "Türk Seramik Sektörünün İmajını Yükseltmek ve Küresel Pazar Payını Artırmak" vizyonu çerçevesinde, 2012-2016 yıllarını kapsayan Türkiye Seramik Sektörü Stratejisi Belgesi'nin genel amacının, "İç ve Dış Pazarda Sağlıklı Büyümeyi Sağlamak ve Türk Seramik Sektörünün Rekabet Gücünü Artırmak" olarak belirlendiği bildirildi.
     Bu vizyona ve genel amaca yönelik olarak Kalite ve Verimliliğin Artırılması ile İç ve Dış Pazarda Ticaret ve Rekabet Şartlarının Korunması ve İyileştirilmesi hedeflerinin tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Türkiye Seramik Sektörü Stratejisi'nin genel amacını ve dolayısıyla hedefleri gerçekleştirmek üzere, Seramik Sektörünün güçlü ve zayıf yönleriyle sahip olduğu fırsatlar ve karşı karşıya kaldığı tehditler göz önünde bulundurularak hazırlanan hedeflere yönelik toplam 27 adet eylem belirlendi. Söz konusu eylemler enerji girdi maliyetlerini azaltacak, katma değeri yüksek ürünlerin üretimini teşvik edecek ve sektörün rekabet gücünü artıracak. Diğer taraftan bu eylemler, sanayide yerli kullanım oranını artıracak, çevresel projelere destek verecek ve sektörün ihracat yapmasını kolaylaştıracak."
     Açıklamada, Türkiye Seramik Sektörü Strateji Belgesi'nin kamuoyuyla paylaşılacağı tanıtım toplantısının Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve kamu ile özel sektör temsilcilerinin katılımlarıyla 21 Ocak Pazartesi günü saat 10.00'da İstanbul'da gerçekleştirileceği ifade edildi.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir