Türkiye-Rusya İş Kadınları Zirvesi -TUSKON Başkanı Rızanur Meral: -"2015 yılında iki ülke…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Rusya İş Kadınları Zirvesi
  -TUSKON Başkanı Rızanur Meral:
  -"2015 yılında iki ülke…

Türkiye-Rusya İş Kadınları Zirvesi -TUSKON Başkanı Rızanur Meral: -"2015 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşması hedefinin gerçekleştirilebilmesi için çalışmalarımızı artıracağız"

Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, "2015 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşması hedefinin gerçekleştirilebilmesi için çalışmalarımızı arttıracağız" dedi.
     Türkiye-Rusya İş Kadınları Zirvesi'nde konuşan Meral, zirve sonrasında 700'ü aşan ikili iş görüşmesinin gerçekleşeceğini belirterek, etkinliğin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha güzel noktalara taşınmasında önemli rol üstleneceğini ve aktif olarak çalışan iki ülke iş kadınlarının daha etkin ve daha aktif rol olmalarını sağlayacağını söyledi.
     Meral, TUSKON'un, 150 milyon nüfusu, 1,7 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılası, 775 milyar dolarlık dış ticareti ve çok zengin doğal kaynaklara sahip Rusya'yı çok önemsediğini ifade etti.
     Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin karşılıklı güven, iyi komşuluk ve ekonomik faydalar prensibiyle, iki taraf için de vazgeçilmez olduğuna inandığını belirten Meral, "TUSKON, Türk iş dünyası ile Rus iş dünyası arasındaki çok boyutlu ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin zorunluluğuna inanıyor" diye konuştu.
     Meral, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Özellikle Rus iş dünyasında aktif çalışmalar yapan Rusya İş Kadınları Birliği ile iş birliği başlattık ve bu iş birliğin en somut adımı olarak burada bir araya geldik. Bölge valilikleri ve ticaret odaları ile bu güne kadar çok sayıda iş kurumu, tanıtım ve bilgilendirme toplantıları, gezi programları yaptık. Türk ve Rus iş adamlarını bir araya getirerek, karşılıklı yatırım ve ticaret imkan ve fırsatlarını değerlendirdik. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşması hedefinin gerçekleştirilebilmesi için çalışmalarımızı katlayarak arttıracağız."
     Ticaretin geliştirilmesine paralel olarak iki ülke arasındaki karşılıklı yatırımların da artırılması gerektiğini söyleyen Meral, "Türkiye'nin en büyük ilk 500 yatırımcısından 150'si Rusya'da vardır. 2011 yılı itibariyle Rusya'ya direkt yatırım gerçekleştiren Türk sermayesi 7,3 milyar dolardır. Aynı zamanda, Türkiye'ye yatırım yapan Rus sermayesi ise 2011'de 6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Siberbank'ın Denizbank'ı almasıyla 3,2 milyar dolarlık yeni bir yatırımla toplam yatırımlar 10 milyar dolara yaklaştı. Yine bu tarih itibariyle Türkiye'deki toplam Rus sermayesi 23,3 milyar dolara ulaştı. Bu ilişkilerin geldiği boyutu göstermede çok önemli bir örnektir" dedi.
     Rus ve Türk iş adamlarının 3. bir ülkede ortak bazı yatırımlar yapabileceğine işaret eden Meral, bu bölgelerin Orta Asya ve Afrika ülkeleri olabileceğinin altını çizdi.
     İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi için diplomasiyi ve ekonomik ilişkileri birlikte yürütmek gerekiğini de söyleyen Meral, "Her biri tek başına yeterli olmamaktadır. İki ülke arasında 2009 yılında Stratejik İşbirliği Anlaşması imzalanmış ve bu çerçevede "Üst Düzey İstişare Kurulu" kurulmuştur. Kurulan dostluk ve ikili ilişkiler, iki ülke arasındaki iş birliği ortamının hazırlanması ve bugünkü günlere gelinmesinde son derece etkili olmuştur. Hedeflere ulaşmada iş kadınlarının daha aktif rol almasını temenni ediyorum" diye konuştu
    
     -" Kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 23,5'ten yüzde 30,6' ya çıktı"
    
     Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan ise iki ülke arasındaki kısa süreli ziyaretlerde vize muafiyeti anlaşmasının ilişkilerde tarihi bir adım olduğunu söyledi.
     Sağlanan mutabakat sayesinde iki ülke arasındaki turistik, ticari, kültürel ve ekonomik ilişkilerde her geçen gün artış yaşandığını söyleyen Kaplan, "Gerek siyasi açıdan gerekse iş dünyası açısından iki ülke arasındaki olumlu diyalog neticesinde Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi 100 milyar dolar olarak deklare edilmiştir. Bu amaca katkı sağlayacak aktörler her iki ülkenin KOBİ'leri ve girişimcileridir" dedi.
     Son yıllarda kadınların iş yaşamının vazgeçilmez unsurları haline geldiğini söyleyen Kaplan, "Türkiye açısından değerlendirildiğinde 2009 - 2012 yılları arasındaki dönemde kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 23,5'ten yüzde 30,6' ya çıkmıştır. Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranları artış göstermesine rağmen yeterli seviyelere ulaşamamıştır" dedi.
     Kaplan, kadın girişimcilerin ekonomide daha fazla yer almasını sağlamak üzere pozitif ayrımcılık yaptıklarını ifade etti.
     Konuşmaların ardından zirve ikili görüşmelerle devam etti.
    
    
    

Bu haberi 122 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir