Türkiye'nin notu yatırım yapılabilir seviyede -SDE Ekonomisti Kar: -"Not artırımının ardından…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin notu yatırım yapılabilir seviyede
  -SDE Ekonomisti Kar: 
  -"Not artırımının ardından…

Türkiye'nin notu yatırım yapılabilir seviyede -SDE Ekonomisti Kar: -"Not artırımının ardından bu dereceyi arayan ABD ve Asya'daki bazı büyük fonlar Türkiye'ye gelebilir"

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Prof. Dr. Muhsin Kar, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltmesinin ardından ABD ve Asya'daki bazı büyük fonların Türkiye'ye yönlenebileceğini söyledi.
     Kar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, not artırımını, "Türkiye'nin mali disiplini ve finansal açıdan başarısının bir sonucu" olarak nitelendirdi.
     Türkiye ekonomisinin çeşitli sıkıntılara rağmen, diğer yatırım yapılabilir ülkelerden daha iyi durumda olduğunu ifade eden Kar, "Not artırımının ardından bu dereceyi arayan ABD ve Asya'daki bazı büyük fonlar Türkiye'ye gelebilir. Yabancı sermaye girişi düzenli hale gelir" dedi.
     Not artırımının Orta Vadeli Program'daki (OVP) büyüme hedeflerinin yakalanmasında katkısı olacağına inandığını dile getiren Kar, Türkiye'nin bu seviyede kalması için mali disiplin ve bütçe açığı konularına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.
     Kar, sermaye girişinin daha düzenli hale gelmesi için diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye'nin notunun artırmasının önemli olduğunu vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir