Türkiye'nin notu yatırım yapılabilir seviyede -SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Karagöl:…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin notu yatırım yapılabilir seviyede 
  -SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Karagöl:…

Türkiye'nin notu yatırım yapılabilir seviyede -SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Karagöl: -"1994 Ekim'den bugüne kadar Türkiye'nin notu, yatırım yapılabilir seviyenin altındaydı. Fitch'in not artışıyla 18 yıl sonra hakkımız teslim edilmiş oldu" -"Bu not artışı sayesinde, diğer kredi derecelendirme kuruluşları da artık kendilerini, Türkiye'nin notunu artırma yönünde baskı altında hissedecekler" -"Çok yakında bu kuruluşlardan da not artışı gelebilir"

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in, Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan yatırım yapılabilir seviye olan BBB-'ye yükseltmesiyle ilgili, "1994 Ekim'den bugüne kadar Türkiye'nin notu, yatırım yapılabilir seviyenin altındaydı. Fitch'in not artışıyla 18 yıl sonra hakkımız teslim edilmiş oldu" dedi.
     Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Karagöl, not artışını beklediklerini ancak bunun, 8 Kasım'da Fitch'in İstanbul'da yapacağı toplantıdan önce gelmesinin sürpriz olduğunu söyledi.
     Karagöl, Türkiye'nin büyüme performansına, kamu maliyesi göstergelerine ve ihracatına bakıldığında, bunların yanı sıra halen yaşanmaya devam edilen küresel ekonomik kriz dönemindeki performansı değerlendirildiğinde ve cari açıktaki azalış göz önüne alındığında, zaten hak edilen bir kredi notunun teyit edildiğini ifade etti.
     Bu not artışı sayesinde, diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının da artık kendilerini, Türkiye'nin notunu artırma yönünde baskı altında hissedeceklerine dikkati çeken Karagöl, çok yakında bu kuruluşlardan da not artışı gelebileceğini kaydetti.
     Türkiye'nin en son 1992 ve 1993 yıllarında kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye getirildiğini anımsatan Karagöl, "Bunun ardından kredi derecelendirme kuruluşları, 1994 yılının Ekim ayına kadar art arda Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmüş. Sonuç olarak 1994 Ekim'den bugüne kadar Türkiye'nin notu, yatırım yapılabilir seviyenin altındaydı. Fitch'in not artışıyla 18 yıl sonra hakkımız teslim edilmiş oldu" diye konuştu.
    
     -"TL, hızlı bir şekilde değerlenebilir, Merkez Bankası dikkat etmeli"-
    
     Karagöl, söz konusu not artışı sayesinde Türkiye'ye önemli bir sermaye girişi olacağını belirterek, bunun da birçok göstergeye olumlu yansımalarının olacağını bildirdi.
     Önümüzdeki dönemde Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırım girişinin önemli oranda artacağını dile getiren Karagöl, "Bu sayede faizler düşecek, kamu borcu azalacak, cari açığın finansmanında inanılmaz bir kolaylık olacak, özel sektör de çok daha rahat borçlanabilecek. Yani genel olarak tüm makroekonomik göstergelerde önemli, pozitif bir etki olacak" dedi.
     Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, bir konuya da dikkati çekerek, ülkeye bir anda yüksek miktarda fon girişi olduğunda TL'nin hızlı bir şekilde değerleneceğini, bunun da ihracat-ithalat dengesini bozabileceğini ifade etti. Karagöl, bunu engellemek için de Merkez Bankası'nın elinde önemli araçlar olduğunu, bankanın, bunları iyi değerlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir