Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede
  -TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman…

Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça: -"Gecikmiş bir karar, kredi not artışını daha önce hak ettik"

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, Fitch'in, Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir bir seviyeye yükseltmesinin gecikmiş bir karar olduğunu, Türkiye'nin kredi not artışını daha önce hak ettiğini belirtti.
     Onatça, Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir düzeye çıkarmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Ekonomisinin 2009 yılında tüm dünyada yarattığı şokun ardından gösterdiği güçlü performansın not artışını getirdiğini vurguladı.
     Kararlı ve istikrarlı biçimde uygulanan politikalar sayesinde Türkiye'nin kredi notunun artarak yatırım yapılabilir seviyeye gelmesinin anlamlı ve önemli olduğuna işaret eden Onatça, Türkiye'nin büyüme, rekabet gücü, kişi başı gelir gibi göstergelerinin, kendi grubundaki ülkelerden zaten daha iyi bir seviyede olduğunu anımsattı.
     Onatça, Türkiye'nin orta vadedeki güçlü büyüme dinamikleri, zengin ve çeşitlendirilmiş ekonomik yapı, bankacılık sektörünün sağlamlığı, zaten düşük olan kamu borcunun azalma eğilimi, ekonominin yumuşak bir inişe geçmesiyle yakın dönem makro finansal risklerin azalmış olmasının bu sonuçta etkili olduğuna dikkati çekti.
    
     -"Reel sektör ve KOBİ'ler için daha fazla üretim ve yatırım ortamı yaratmalı"-
    
     Diğer kredi değerlendirme kuruluşlarından da not artırımları beklediğini aktaran Onatça, şunları kaydetti:
     "Ancak bunun için enflasyonun düşürülerek büyümenin desteklenmesi, ekonomimizin ve sanayimizin rekabet gücünü iyileştirecek mikro ve makro reformların yapılması gibi birtakım koşulları sağlamamız gerekiyor. Öte yandan, siyasi ve ekonomik istikrarı koruyarak, reel sektör ve KOBİ'ler için daha fazla üretim ve yatırım ortamı yaratmalı, Orta Vadeli Program'da (OVP) çizilen bütçe disiplini çizgisini korumalıyız. Bu koşullar sağlandığında not artırımlarının da beraberinde geleceğine inanıyorum."
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir