Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -TİSK Başkanı Kutadgobilik: -"Dolayısıyla bu not…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede
  -TİSK Başkanı Kutadgobilik:
  -"Dolayısıyla bu not…

Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -TİSK Başkanı Kutadgobilik: -"Dolayısıyla bu not artırımı süpriz değil" -ASO Başkanı Özdebir: -"Bundan sonra önemli olan, makroekonomik istikrarı koruyarak ülkenin kredi notunu daha da yükseltmektir"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesinin sürpriz olmadığını söyledi.
     Kutadgobilik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son yıllarda gerek Avrupa ülkeleri gerekse diğer gelişmiş ülkelere kıyasla ekonomi alanında önemli başarılar elde ettiğini belirterek, "Dolayısıyla bu not artırımı sürpriz değil" dedi.
     Avrupa ekonomilerinin yüzde 1 ile -1,5 aralığında büyüme performansı göstermesine karşın Türkiye'nin ortalama yüzde 3-3,5 bandında büyüdüğüne dikkati çeken Kutadgobilik, "Türkiye yatırım imkanları itibarıyla açıkta kalmış yatırımların yönlenebileceği güvenli bir liman konumunda" diye konuştu.
     Türkiye'nin 126 ülkeye dünya kalitesinde sanayi ürünü ihraç ettiğini ve bu ürünleri dünya fiyatında sattığını dile getiren Kutadgobilik, bütün bu unsurların Türkiye'nin yatırım yapılabilir bir ülke konumunda bulunduğunu gösterdiğini dile getirdi.
     Fitch'in raporunda Türkiye'nin cari açık sorununa değinildiğinin hatırlatılması üzerine de Kutadgobilik, cari açığın sadece Türkiye'nin değil gelişmiş ülke ekonomilerinin de sorunu olduğunu ve Türkiye'nin cari açık problemi ile mücadele etmeyi sürdürmesi gerektiğini ifade etti.
    
     -"Asıl sürpriz geç kalmaları"-
    
     Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de Fitch'in ülke görünümünü yükselteceğinin neredeyse kesin olduğunu buna karşın not artırımının pek beklenmediğini belirtti.
     Bu anlamda Fitch'in Türkiye'yi "yatırım yapılabilir ülke" statüsüne yükseltmesi sürpriz olduğunu ifade eden Özdebir, "Diğer yandan asıl sürpriz konusu, Fitch'in ve diğer derecelendirme kuruluşlarının ülkemizi yatırım yapılabilir ülke derecesine yükseltmekte neden bu kadar geç kaldıklarıdır. Aslında finansal piyasalar ülkemizin notunu, ülke CDS'ini düşürerek zaten çok önce yükseltmişlerdi. Bundan sonra önemli olan, makroekonomik istikrarı koruyarak ülkenin kredi notunu daha da yükseltmektir" dedi.
     Türkiye'nin kredi notunun yükseltilmesinin olumlu sonuçlarının uzun vadede görüleceğini anlatan Özdebir, fon girişlerini destekleyecek güvenli finansal enstrümanların geliştirilmesi ve sayılarının artırılmasının önemli olduğunu kaydetti. Özdebir, aksi takdirde, fon girişlerinin TL'nin değerlenmesine ve cari açığın yeniden "kontrolsüz bir biçimde" artmasına yol açabileceğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir