Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede
  -İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz…

Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut: -"Not artımı önümüzdeki dönemde büyüme ve ödemeler dengesinde bozulmaya neden olabilir"

İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut, not artırımının önümüzdeki dönemde büyüme ve ödemeler dengesinde bozulmaya neden olabileceğini söyledi.
     Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkartmasının ardından değerlendirmede bulunan Karabulut, İMKB 100 endeksinde geçen hafta başlayan kar satışlarının, bu sabah saatlerinde endeksi 71.000 puan seviyesine kadar gerilettiğini, bu seviyeden not artırımı etkisiyle 73.000 puan seviyesinin üstünün test edildiğini söyledi.
     2010 yılı ekim ayında yabancı saklamasının 78 milyar 118 milyon dolar ve yabancı oranının yüzde 67,78 olarak görüldüğünü hatırlatan Karabulut, "Endekste yabancı alımlarının hala 2010 yılı ile karşılaştırılınca not artışının fiyatlanmadığı görülmektedir. Endekste yabancı takasının 2010 ekim ayına ulaşması halinde endekste 81.000 puan seviyesinden bahsedilebilir düşüncesindeyiz" dedi.
     Bundan sonra piyasaların odak noktasının S&P ve Moody's'in not artırım ihtimalleri ve bu potansiyel beklentinin zamanlaması olacağına dikkati çeken Karabulut, şu değerlendirmede bulundu:
     "Bu aşamada daha çok banka endeksinde hareketlenme olacaktır diye düşünüyoruz. S&P'nin mayıs ayında Türkiye'nin notunu BB ve durağan görünüme çevirmesi dolayısı ile S&P'nin de önümüzdeki 3 ay içerisinde Türkiye değerlendirmesini duyurmasını ve Fitch'i takiben Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu artırmasını beklemekteyiz. Hatırlanırsa, S&P'nin not değişimi sonrasında Türkiye'nin itirazları üzerine kuruluştan yapılan açıklamada 'Pardon Türkiye Analistimiz acemi" açıklaması yapılmıştı. Bu bağlamda, S&P'nin Moody's'ten önce not artırma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünmekteyiz."
     Not artımı sonrasında büyüme ve ödemeler dengesinde yatırım yapılabilir düzeye yükselmeden önceki ülke performansı olumluyken, not artırımı sonrası bir miktar bozulma görülebileceğini düşündüklerini kaydeden Karabulut, "Sermaye girişi ile yerel para biriminin değerlenmesi ile ödemeler dengesinde bozulma görülebilecek iken, özel sektörün dış borçlanması küresel likidite olanaklarının artması ile kamu dış borcunun toplam stoktaki ağırlığının ise azalabileceğini düşünmekteyiz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir