Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -Yapı Kredi Yatırım Baş Stratejisti Berk: -"Kısa…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede
  -Yapı Kredi Yatırım Baş Stratejisti Berk:
  -"Kısa…

Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -Yapı Kredi Yatırım Baş Stratejisti Berk: -"Kısa vadeli etkisi tüm piyasalarda olumlu olacaktır"

Yapı Kredi Yatırım Baş Stratejisti Murat Berk, not artışının kısa vadeli etkisinin tüm piyasalarda olumlu olacağını belirtti.
     Fitch'in not artışına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Berk, "Türkiye'nin 'yatırım yapılabilir' kredi notunu uzun zamandır hak ettiğini öne sürüyorduk. Dolayısıyla Fitch'in kararını olumlu karşılıyoruz. Kısa vadeli etkisi tüm piyasalarda olumlu olacaktır" dedi.
     Berk, daha orta vadeli etkiler hakkında benzer süreçten geçen ülkelerde, öncesinde ve sonrasında yaşanan eğilimlerle ilgili Merkez Bankası tarafından 21 Eylül 2012 tarihinde yayınlanan, İbrahim Burak Kanlı, Yasemin Barlas Ekonomi Notları'nda, "Kredi Notunun Yatırım Yapılabilir Seviyeye Yükseltilmesi: Öncesi ve Sonrasındaki Eğilimler" isimli çalışmasının faydalı olduğunu ifade etti.
    
     -Merkez Bankasının yayımladığı çalışma-
    
     Berk, ilgili çalışmada ön plana çıkan noktalara ilişkin ise, şu bilgileri verdi:
     "Not artırımı öncesi genelde varlıkların fiyatlarında artış trendi oluşur. Yerel para birimi, not artırımı öncesinde değer artışı eğilimine girerken, not artırımı sonrasında da bu trend devam etme eğilimi gösterir. Portföy yatırımları artarken, kredi olanakları artar, maliyetleri düşer, fakat doğrudan yabancı yatırımlarda belirgin bir ayrışma oluşmaz. Dış borçlanma maliyetleri düşerken, borçlanmanın vadesinde belirgin değişiklik yok.
     Not artırımı yapılmadan önceki yıllarda düşen toplam dış borç, not artırımının ardından özel sektörün katkısı ile artış trendine girer. İç borçlanma dinamiklerinde özel sektöre verilen kredi miktarında artış yaşanırken, maliyetler aşağıya gelir, tahvil ile kredi maliyetleri arasındaki spread daralır.
     Not artırımının ardından çoğu ülkede cari açıkta bozulma oluşur. Not artırımı sonrası mutlak büyüme hızı ivme kazanırken, göreceli büyüme performanslarında anlamlı bir fark oluşmaz. Not artırımı yapılan ülkenin hisse senetleri endekslerinde benzer ülkelere göre pozitif ayrışma yaşanırken, not artırımı sonrasındaki 3 ayda daha sınırlı miktarda devam eder, sonrasında ise relatif performans negatife döner."
    
     -"Olası not artırımını daha çok fiyatlayan sınıfın hisse senetleri olduğu iddia edilebilir"-
    
     Berk, "Gene de genelleme yapmak ve basitçe yorumlamak gerekirse Türkiye'de olası not artırımını diğerlerine göre (örneğin bono ve döviz) daha çok fiyatlayan varlık sınıfın hisse senetleri olduğu iddia edilebilir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir