Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -ABank Başekonomisti Serdar Şenol: -"TCMB, kısa…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede
  -ABank Başekonomisti Serdar Şenol:
  -"TCMB, kısa…

Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -ABank Başekonomisti Serdar Şenol: -"TCMB, kısa vadeli faizleri düşük tutarken, zorunlu karşılıklar gibi makro ihtiyati araçlarla sıkılaştırmayı tercih edebilecek" -"Faiz koridorunun alt bandında yüzde 5'ten yüzde 3'lere doğru bir indirim gelebileceğini düşünüyoruz"

ABank Başekonomisti Serdar Şenol, Merkez Bankası'nın kısa vadeli faizleri düşük tutarak, zorunlu karşılıklar gibi makro ihtiyati araçlarla sıkılaştırmayı tercih edebileceğini belirtti.
     Fitch'in kararını değerlendiren Şenol, Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BBB-'ye yükselterek yatırım yapılabilir ülke derecesine yükselttiğini belirterek, "Fitch'in bu kararındaki temel etken güçlü kamu maliyesi göstergeleri oldu. Bütçe açığında son dönemde yükseliş görülmekle birlikte, riskli kategoriden oldukça uzak kalınıyor. Yüzde 2-2,5 bandındaki bütçe açığının GSYH oranı, gelişmiş ülkeler ve birçok gelişmekte olan ülkeye göre daha güçlü bir performans sergiliyor. Ayrıca, net borç stokunda yüzde 20'lere doğru gerileme olması da bu kapsamda ciddi bir olumlu gösterge durumunda" dedi.
     Fitch'in kararı ardından aslında beklentilerde Merkez Bankası'nın (TCMB) hamlelerinin ön plana çıkacağını belirten Şenol, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Merkez Bankası, daha önceki raporlarında bu yönde bir gelişme olması halinde, sermaye girişlerinin etkilerini dengelemek için gerekli önlemleri alacağını belirtmişti. TCMB daha önceki yorumlarında küresel parasal genişlemenin güçlü olması ve sermaye hareketlerindeki artışla kredi genişlemesi ve yerli para üzerindeki oluşabilecek değerlenme baskılarında tepki vereceğini dile getirmişti. TCMB bu durumda, kısa vadeli faizleri düşük tutarken, zorunlu karşılıklar gibi makro ihtiyati araçlarla sıkılaştırmayı tercih edebilecek.
     TCMB'nin bu değerlendirmelerini de dikkate alarak, faiz koridorunun alt bandında yüzde 5'ten yüzde 3'lere doğru bir indirim gelebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, faiz koridorunun yüzde 9,5'ten yüzde 9'a indirilmesi beklentimiz de böylece perçinlenmiş oldu."
     Açıklama ardından sepet kurun 2,045'ten 2,03'a kadar inerken, dolar kurunun da 1,7800'lere doğru geri çekildiğini belirten Şenol, şunları kaydetti:
     "Kurda gerileme beklentimiz devam etmekle birlikte, finansal istikrara dair yaratabileceği riskler nedeniyle bu yöndeki hareketin kademeli olacağını düşünüyoruz. Kredi notunun yükselmesinin tüketim eğiliminde artan güvenle yaratabileceği destek de iç talep tarafında güçlenmeyi getirecektir. Son birkaç haftada başlayan tüketici kredisi artışının gelecek haftalarda daha da güçlenmesi mümkün olabilecek. Bu durumda, 2013 yılının özellikle ikinci çeyreğine kadar devam edebilecek bir iç talep artışı ve büyüme ivmesi elde edilebilir.
     Cari açık tarafındaysa, not artırımının genelde artırıcı etkileri oluşsa da ekonomi politikasının finansal istikrarı desteklemesi nedeniyle bu yöndeki riskleri daha düşük görmekteyiz."
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir