Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş:…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede
  -İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş:…

Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş: -"Fitch'in not artışı çok önemli bir eşik" -"Not artışı geç gelen bir karar. İki yıl önce olmalıydı"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Fitch'in not artışının çok önemli bir eşik olduğunu ifade etti.
     Yalçıntaş, Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan BBB-'ye yükseltmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında, not artışının birkaç noktada önemli etkileri olacağını belirtti.
     Yalçıntaş, açıklamasında şunları kaydetti:
     "Bunlardan birincisi Türkiye'nin yurt dışı faiz maliyetleri düşecek. Bundan böyle Türkiye'de finans kuruluşları ve büyük firmalar 5-10 yıl vade ile daha ucuza borçlanabilecek. İkincisi ise, Türkiye'ye gelen hem doğrudan yabancı yatırım hem de portföy yatırımları daha da artacak. Sıfırdan doğrudan yatırım yapacak kuruluşlar bu kredi notlarına çok bakıyorlar. Bu anlamda yabancı yatırımcıların Türkiye'ye bakışları değişecek."
     Murat Yalçıntaş, yatırım yapılabilir ülke haline gelen Türkiye'nin, ellerinde yüz milyarlarca dolarlık fon bulunduran dünyanın önde gelen emeklilik ve sigorta şirketlerinin dikkatlerini üzerine çekeceğini dile getirerek, "Bunların hepsi Türkiye'ye gelmek durumunda kalacaklar" dedi.
    
     -"İki yıl önce olmalıydı"-
    
     Yalçıntaş, "Türkiye'nin 2008 yılından itibaren süren küresel kredi krizindeki ülke performansları açısından kredi notu yatırım yapılabilir seviyede bulunan birçok ülkeden daha iyi performans göstermişti. Fitch'in not artışı geç gelen bir karar. İki yıl önce olmalıydı" değerlendirmesinde bulundu.
     Kredi notu artışının faiz maliyetini düşürürken, TL'nin değerlenme riskini de beraberinde getirdiğini ifade eden Yalçıntaş, "Bu riske karşı Merkez Bankası'nın daha proaktif olacağı kanaatindeyim" dedi.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir