Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede
  -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:…

Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Burada en önemli görev Merkez Bankası'na düşüyor. Merkez Bankası para girişlerinde yaşanabilecek artışların makro ekonomik göstergeler üzerine negatif etkisini bertaraf etmekle yükümlü olacak"

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesine ilişkin, "Burada en önemli görev Merkez Bankası'na düşüyor. Merkez Bankası para girişlerinde yaşanabilecek artışların makro ekonomik göstergeler üzerine negatif etkisini bertaraf etmekle yükümlü olacak bu noktada" dedi.
     Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in, Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan yatırım yapılabilir seviye olan BBB-'ye yükseltmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Girgin, ülkeye para girişi için Fitch gibi bir kredi derecelendirme kuruluşunun daha Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyede değerlendirmesi gerektiğini ama bu not artışının da pozitif olduğunu belirtti.
     Merkez Bankası'nın 1 Kasım'da ekonomistlerle yapacağı toplantıyı Fitch'in kararını görmek adına 7 Kasım'a ertelediğini ifade eden Girgin, "Burada en önemli görev Merkez Bankası'na düşüyor. Merkez Bankası para girişlerinde yaşanabilecek artışların makro ekonomik göstergeler üzerine negatif etkisini bertaraf etmekle yükümlü olacak bu noktada. Bizim cari açık problemimiz var ve içeriye ne kadar çok para girerse bu bizim makro dinamiklerimizi o denli bozarak cari açığın daha da büyümesine sebep oluyor. Bu anlamda Merkez Bankası'nın çok kontrollü olması gerekiyor. Yani girecek olan parayı sterilize edip Merkez Bankası'nın rezervlerini artırma yönünde kullanması gerekir diye düşünüyoruz" diye konuştu.
     Buradaki esas aktörün Merkez Bankası olacağının altını çizen Girgin, gelecek döneme ilişkin yol haritasını anlatılacağı 7 Kasım'daki toplantının ve orada verilecek mesajların önemli olduğunu kaydetti.
     Gelecek dönem için genel olarak faizlerin indirilmeye devam edeceğini dile getiren Girgin, not artırım kararının ardından Türkiye'ye gelecek para miktarının küresel koşullara da bağlı olduğunu belirtti.
     Girgin, "Burada Merkez Bankası'nın gelecek olan paranın TL'yi güçlendirici etkisini makro dinamiklerdeki sürdürülebilirlik açısından mümkün olduğunca bertaraf etmesi gerekiyor. Bu çok önemli bir şey Türkiye için" dedi.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir