Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -Trakya Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof.…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede
  -Trakya Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof.…

Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -Trakya Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu: -"İç piyasalarda tüketim artarsa ve tüketim banka kredileri ile desteklenirse, ekonomi toparlanır ama cari açık sorunu ile karşı karşıya kalınır"

Trakya Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, iç piyasalarda tüketimin artması ve tüketimim banka kredileri ile desteklenmesi halinde, ekonominin toparlanacağını ama cari açık sorunu ile karşı karşıya kalınacağını belirtti.
     Prof. Dr. Uzunoğlu, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin notunu "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltmesine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
    
     -"MB, ROK'u yukarı zorlayabilir, zorunlu döviz karşılıklarını artırabilir"-
    
     Fon girişiyle birlikte dövizde aşağı yönlü bir yönelim olacağını, finansal piyasalarda beklenen kar satışlarının bir haftalık dönemde geleceğini beklemediğini ifade eden Uzunoğlu, şunları söyledi:
     "Piyasa yukarı yönlü çekilebilir. Faizler biraz gevşer. Makroekonomik kısımda ise TL değer kazanacağından Türkiye'nin rekabet gücü azalabilir. İç piyasalarda tüketim artarsa ve tüketim banka kredileri ile desteklenirse, ekonomi toparlanır ama cari açık sorunu ile karşı karşıya kalınır.
     Merkez Bankası (MB) bu durumda rezerv opsiyon katsayısını (ROK) bir miktar daha yukarı zorlayabilir ve zorunlu döviz karşılıklarını artırabilir. Fitch'in kararını piyasalar olumlu karşılayacaktır. Bundan sonra Standard & Poor's ve Moodys'den de bu doğrultuda bir hareket bekleyebiliriz."
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir