Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede
  -Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü…

Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Gelberi: "Fitch'in not artırım gerekçeleri diğer derecelendirme kuruluşlarının da notumuzu artırmalarını sağlamak için neler yapmamız gerektiğini gösteriyor"

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi, "Fitch'in not artırım gerekçeleri, verilen bu notu korumak ve diğer derecelendirme kuruluşlarının da notumuzu artırmalarını sağlamak için neler yapmamız gerektiğini gösteriyor" dedi.
     Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu 'yatırım yapılabilir' seviye olan "BBB-"ye yükseltmesi ile ilgili görüşlerini AA muhabirine aktaran Gelberi, Fitch'in Türkiye'nin notunu uzun zamandır hak ettiği seviye olan yatırım yapılabilir ülke statüsüne çıkardığını belirtti.
     Gelberi değerlendirmelerine şöyle devam etti:
     "Fitch, gerekçeleri arasında, sağlıklı borç dinamikleri, mali disiplin ve güçlü bankacılık sistemini ön plana çıkardı. Ayrıca, büyüme ve cari açığın daha sürdürülebilir konuma geldiğini belirtti. Bu gerekçeler aslında verilen bu notu korumak ve diğer derecelendirme kuruluşlarının da notumuzu artırmalarını sağlamak için neler yapmamız gerektiğini de gösteriyor. Yüksek değil sürdürülebilir büyüme, sürdürülebilir cari açık, mali disiplin ve güçlü bankacılık sistemi. Bu alanlarda bozulma olmadığı ve daha da güçlendirmek için gayret gösterdiğimiz sürece, diğer derecelendirme kuruluşları da notumuzu yatırım yapılabilir seviyeye çekeceklerdir."
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir