-Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: "Kararı geç…

  • Yazı boyutu
-Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede
  -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  "Kararı geç…

-Türkiye'nin notu "yatırım yapılabilir" seviyede -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: "Kararı geç kalmış bir karar olarak görüyoruz" -"Kredi notu artışının sebep olacağı yüklü sermaye girişinin, Türk Lirasının değerlenmesine yol açma ihtimali oldukça yüksek"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin hak ettiği kredi notuna kavuşmasını çok olumlu ama geç kalmış bir karar olarak gördüklerini söyledi.
     Büyükekşi, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir düzeye çıkarmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinde yumuşak iniş senaryosunun başarısı, cari açık ve enflasyonda hedefe yaklaşılması, istikrarlı ihracat ve büyüme artışı ile birlikte Türkiye'nin kredi notunda artış beklentisinin olduğunu daha önce birçok platformda dile getirdiklerini kaydetti.
     Büyükekşi, bu beklentilerin sonucunda Türkiye'nin hak ettiği kredi notuna kavuşmasını çok olumlu bulduklarını ifade ederek, "Fakat bu kararı geç kalmış bir karar olarak görüyoruz. Türkiye'nin bu kriz ortamında gösterdiği başarının yanı sıra 2012 yılının ilk yarısında gösterdiğimiz performansı Fitch henüz yeni değerlendiriyor" dedi.
     Kredi notunun yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkarılmasını önemli bulduklarının belirtildiği açıklamada Büyükekşi, "Bu noktada kredi notunun yatırım yapılabilir ülke seviyesine yükseltilmesi ile daha fazla doğrudan yabancı yatırım çekmeyi bekliyoruz. Artacak doğrudan yabancı yatırımlar, hem ülkemizin üretimine, istihdamına ve ihracatına katkıda bulunacak hem de Türkiye'nin 2023 yılı için belirlediği ihracat hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıracaktır" dedi.
     Tüm bu olumlu tabloya rağmen, kredi notu artışının sebep olacağı yüklü sermaye girişinin, Türk Lirasının değerlenmesine yol açma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu belirten Büyükekşi, şunları kaydetti:
     "İhracatın büyümeye giderek daha fazla katkı verdiği bu dönemde, rekabetçi kur seviyesinin korunmasının önümüzdeki dönemdeki büyüme ve ihracat istikrarı için kritik öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla sermaye girişlerinin döviz kurlarına yapacağı olumsuz baskıyı ortadan kaldırmak için önlemler alınması gerektiğine inanıyoruz. Bu kararın ülkemize hayırlı olmasını diliyor, diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye'ye hak ettiği değeri en kısa sürede vereceğine inanıyoruz."
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir