Türkiye'nin kredi notunun artırılması beklentisi -AK Parti MKYK Üyesi Gedikli: -"Kredi…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin kredi notunun artırılması beklentisi
  -AK Parti MKYK Üyesi Gedikli:
  -"Kredi…

Türkiye'nin kredi notunun artırılması beklentisi -AK Parti MKYK Üyesi Gedikli: -"Kredi derecelendirme kuruluşları yine standart bahaneler üretmeye devam ediyor, Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmemek için ayak sürüyorlar" -"Türkiye ekonomisinin daha da güçlenmesini sağlayacak, rekabet gücümüzü ve bölge ekonomileriyle işbirliğimizi artıracak şekilde 'TL Bölgesinin' oluşmasını gerekli görüyoruz"

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Ankara Milletvekili Bülent Gedikli, "Kredi derecelendirme kuruluşları yine standart bahaneler üretmeye devam ediyor, Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmemek için ayak sürüyorlar" dedi.
     Gedikli, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak'ı ziyaret etti. Ziyarette ekonomideki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gedikli, küresel finans krizi çerçevesinde Avrupa Birliği'nin (AB) rekabet gücünü git gide kaybettiğini söyledi.
     Avrupa para sisteminin de bu rekabet gücü kaybında en önemli rolü oynadığını anlatan Gedikli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "TL Bölgesi" oluşturulmasının hem bölge hem de Türkiye için son derece akıllı olacağı yönündeki önerisini hatırlattı.
     Avro sisteminin AB için bir tuzağa dönüştüğüne dikkati çeken Gedikli, Türkiye'nin ekonomik olarak böyle bir tuzağa düşmesinin söz konusu olamayacağını vurguladı.
    
     -"TL Bölgesini hem Türkiye hem bölge için gerekli görüyoruz"-
    
     Türkiye'nin bir taraftan AB ile ilgili gerekli adımları attığını, reform sürecine devam ettiğini söyleyen Gedikli, "Öbür taraftan da Türkiye ekonomisinin daha da güçlenmesini sağlayacak, rekabet gücümüzü ve bölge ekonomileriyle işbirliğimizi artıracak şekilde 'TL Bölgesinin' oluşmasını gerekli görüyoruz" diye konuştu.
     AB'deki ekonomik sorunların bir türlü çözüme kavuşturulamadığına işaret eden Gedikli, "AB için tünelin ucunda ışık görünmüyor. Ama Türkiye'de ise son derece olumlu haberler geliyor. Borsa tarihi yükselişlerle kapanıyor, ihracatta rekor yükselişler oluyor. Dış ticaret açığı ve cari açık azalıyor. Cari açığın finansman kalitesi iyileşiyor. Merkez Bankası rezervleri artıyor. Enflasyonla ilgili olumlu haberler geliyor. Faizler düşmesine rağmen Türkiye'ye yabancı yatırım ve sermaye akışı süratle devam ediyor" şeklinde konuştu.
    
     -"Standart bahaneler üretiyorlar"-
    
     Faizler düşmesine rağmen sermaye akışının devam etmesinin, "Faizler yükselirse sermaye gelir" tezini de çürüttüğünü anlatan Gedikli, Türkiye'nin kredi notunun yükseltilmesi beklentilerine de değindi.
     Gedikli, "Kredi derecelendirme kuruluşları ise yine standart bahaneler üretmeye devam ediyor, Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmemek için ayak sürüyorlar. Objektif olmayan kriterlerle Türkiye ekonomisine yaklaşıyorlar. Ama yatırımcı notunu zaten verdi" yorumunu yaptı.
    
     -Türkiye'nin önüne konulmak istenen camdan duvarlar-
    
     MÜSİAD gibi iş adamları örgütlerinin ise Türkiye'nin önüne konulmak istenen "camdan duvarların" yıkılmasını kolaylaştırdığını belirten Gedikli, "Sizler Türkiye'nin küresel ligde üst sıralara çıkmasında, rekabet gücünün artırılmasında çok önemli bir rol oynuyorsunuz" dedi.
     Bazı derecelendirme kuruluşlarının bölgedeki olumsuz gelişmeleri de kredi notunu artırmamak için bahane olarak gördüğünü ifade eden Gedikli, oysa bu gelişmelerin Türkiye ekonomisi için fırsatlar doğurduğunu ve ihracatına olumlu yansıyabildiğini de vurguladı.
     Gedikli, AK Parti'nin 10 yıldır gerçekleştirdiği reformlarla Türkiye'nin ekonomik ve sosyal açıdan dinamizme kavuştuğunu vurguladı.
    
     -"İnsafı elden bırakmamak lazım"-
    
     MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak da, Türkiye'de olağan karşılanan bazı verilerin yurt dışında yaşananlara göre değerlendirildiğinde aslında çok olumlu gelişmeler bulunduğunu belirtti.
     Olpak, "Biz Türkiye'de büyüme 3,2 mi 3,5 mi olacak diye mutsuz olurken, aynı dönemde AB 0,6 küçülmüştü, insafı elden bırakmamak, aklı selimle değerlendirmek lazım" dedi.
     Suriye'den Akçakale'ye atılan top mermisine Türkiye karşılık verdiğinde bile ertesi gün doların 1,80'den 1,79'a TL'ye gerilediğini hatırlatan Olpak, Türkiye ekonomisinin benzer olaylara karşı kırılganlığının azaldığını vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir