Türkiye'nin Kırgızistan'a 106 milyon dolarlık desteği -Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin Kırgızistan'a 106 milyon dolarlık desteği
  -Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı…

Türkiye'nin Kırgızistan'a 106 milyon dolarlık desteği -Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Atahanov: "Hükümetin, Türk kredisini verimli kullanması gerekiyor"

Türkiye'nin Kırgızistan'a destek amacıyla 106 milyon dolarlık kredi ve hibe vermesi beklenirken, Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi (GKNB) Başkanı Şamil Atahanov, hükümete krediyi verimli kullanma çağrısında bulundu.
     Başbakan Ömürbek Babanov-un başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında kabinenin ele aldığı konulardan biri de Türkiye'nin Kırgızistan'a yapacağı 100 milyon dolarlık kredi ile 6 milyon dolar tutarındaki hibe desteği oldu.
     Toplantıda, Türkiye'nin 100 milyon dolarlık kredisinin verimli kullanılması gerektiğinin altını çizen Atahanov, kredinin gelir getirecek projelere aktarılmasını istedi.
     Kredinin çarçur edilmemesi için denetiminin iyi yapılmasını isteyen Atahanov, "Kredi yanlış yerlere yatırılırsa kaybolur gider. Şehirlerin güvenliğine yatırılırsa, bir kaç yıl sonra 100 milyon dolar tutarında gelir elde edebiliriz" dedi.
     İki ülke arasındaki 106 milyon dolarlık kredi ve hibe anlaşması geçen hafta Kırgızistan Maliye Bakanı Akılbek Caparov ile Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal arasında imzalanmıştı.
     Kırgızistan hükümeti, 100 milyon dolarlık kredinin yaklaşık 60 milyon dolarını sulama kanallarına, 21 milyon doları başkentin yol yapımına ve 11 milyon doları da ilçeler için teknik araç ve gereçlerin alımına harcamayı planlıyor.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir