Türkiye'nin ilk özel limanı Gemport'un yüzde 54 hissesi Yılport'un oldu

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin ilk özel limanı Gemport'un yüzde 54 hissesi Yılport'un oldu

Türkiye'nin ilk özel limanı Gemport'un yüzde 54 hissesi Yılport'un oldu

Gemport Gemlik Liman ve Depolama İşletmeleri AŞ'nin yüzde 54 hissesinin, Yılport Holding AŞ'ye satışı konusunda Hisse Satış Sözleşmesi imzalandı.
     Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Gemport Gemlik Liman ve Depolama İşletmeleri AŞ'nin yüzde 54 hissesinin, Yılport Holding AŞ'ye satışı konusunda Hisse Satış Sözleşmesi imzalandı.
     Nemtaş Nemrut Liman İşletmeleri AŞ Üst Yöneticisi (CEO) ve Gemport Gemlik Liman ve Depolama İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Süha Aktaş, hisse satış fiyatının, kapanış tarihi itibarıyla kesinleşecek net finansal borca uyarlandıktan sonra netleşeceğini kaydetti.
     Aktaş, 1992 yılında Türkiye'nin ilk özel limanı olarak Gemlik Körfez'inde kurulan Gemport'un hisse devrinin, kamu otoritelerinin izninin ardından gerçekleştirileceğini belirtti.
     Süha Aktaş, şunları kaydetti:
     "Gemport Gemlik Liman ve Depolama İşletmeleri AŞ'nin yüzde 54 hissesinin Yılport Holding AŞ'ye satışı konusunda Hisse Satış Sözleşmesi imzalanmıştır. 1992'de ülkemizin ilk özel sermayeli limanı olarak Gemlik Körfezi'nde faaliyete başlayan Gemport; halen konteyner, araç, genel yük elleçlemesi ve antrepo işletmeciliği faaliyetinde bulunmakta olup, Gemlik ve Mudanya Körfezi'nde pilotaj ve römorkaj hizmeti verme imtiyazına da sahiptir.
     Yıllık 450 bin TEU konteyner, 300 bin adet araç yükleme boşaltma kapasitesiyle Gemport, Türkiye'nin ve Marmara Bölgesi'nin önde gelen limanlarından biridir. Yılport Holding A.Ş. yurt içinde ve dışında liman işletmeciliği alanında faaliyet göstermekte olup, sahip olduğu know-how ve deneyim ile Gemport'u daha da ileriye taşıyacağına inanılmaktadır. Hisse devri, ilgili Kamu Otoritelerinin iznini müteakip gerçekleştirilecektir. Hisse satış fiyatı, kapanış tarihi itibarıyla kesinleşecek net finansal borca göre uyarlandıktan sonra netleşecektir."
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir