Türkiye'nin ilk elektronik genel kurulu KPMG tarafından gerçekleştirildi -Merkezi Kayıt Kuruluşu…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin ilk elektronik genel kurulu KPMG tarafından gerçekleştirildi
  -Merkezi Kayıt Kuruluşu…

Türkiye'nin ilk elektronik genel kurulu KPMG tarafından gerçekleştirildi -Merkezi Kayıt Kuruluşu Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yayla: -"Kısa bir süre sonra, mart ayında simültane çeviri ile yurt dışındaki yabancı ortaklar da bu sistemden faydalanabilecek" -KPMG Hukuk Bölümü Başkanı Levent Berber: -"Yeni sistemle birlikte toplantılarda fiziken bulunmak artık zorunlu değil"

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte borsaya kote şirketlere zorunlu, diğer şirketlere (Anonim, limited vs.) ise isteğe bağlı hale gelen Elektronik Genel Kurul Sistemi (EGKS) Türkiye'de ilk kez KPMG Türkiye tarafından gerçekleştirildi.
     Genel kurul toplantılarına ilişkin ön hazırlık ve yasal merasimlerin elektronik yöntemle yerine getirilebildiği EGKS ile toplantı anına ilişkin her türlü işlem elektronik olarak yapıldı.
     Şirket ortaklarından Ekrem Elmas, Hasan Demir, Neslihan Raepers ve Ayhan Üstün toplantıda fiziken hazır bulunurken, Gökhan Atılgan toplantıya EGKS ile bağlanarak dışarıdan katıldı. Toplantıda şirkete dair bazı konular görüşüldükten sonra alınan kararlar oylandı.
     Toplantıda fiziken bulunan ortaklar oylarını kullanırken, Genel Kurul'a dışarından katılan ortak oyunu elektronik ortamda kullandı.
     EGKS hakkında bilgi veren Merkezi Kayıt Kuruluşu Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yayla, yeni sistemle herhangi bir holding patronunun Miami civarlarında yatırımları için bulunurken, bilgisayarını açarak genel kurul toplantısına katılabileceğini söyledi.
     Bu sistemi geliştirirken dünyanın en iyileri ile temas kurdukları bilgisini veren Yayla, borsaya kote olmayan şirketin böyle bir uygulama yapmasının çok önemli olduğunu ifade etti.
     Kısa bir süre sonra, mart ayında simültane çeviri ile yurt dışındaki yabancı ortakların da bu sistemden faydalanabileceğini dile getiren Yayla, bazı şirketlerin yabancı ortak sayısının çok yüksek olduğunu anımsattı.
     KPMG Hukuk Bölümü Başkanı Levent Berber ise yeni sistemle birlikte toplantılarda fiziken bulunmanın artık zorunlu olmadığını belirtti.
     Yerli ya da yabancı ortakların hatta temsilcilerin bile genel kurul toplantılarına kolayca ve güvenli bir şekilde katılmalarının mümkün hale geldiğini kaydeden Berber, "Türkiye'deki şirketler hızla dijitalleşme yolunda ilerliyor. Elektronik Genel Kurulun bu yolda atılmış önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Şu anda dünyanın en ileri e-Genel Kurul sistemini kurmuş olan Merkezi Kayıt Kuruluşu'na ve destekleri için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü ile İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü'ne teşekkür ediyoruz" dedi.
    
     -152 ülkede 145 bin çalışanı ile faaliyet gösteriyor -
    
     152 ülkede 145 bin çalışanı ile faaliyet gösteren global denetim, vergi ve danışmanlık şirketi olan KPMG'de ortaklar, bugün ilk kez gerçekleştirilen Elektronik Genel Kurul'a elektronik imzaları ile katılarak, görüş verip, oy kullandı.
     Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun geliştirdiği EGKS, şirketler, pay sahipleri, temsilciler, aracı kuruluşlar ve diğer paydaşlar açısından genel kurul öncesindeki, toplantı anındaki ve sonrasındaki bütün işlemlerin elektronik imzayla yapılabildiği bir platform sunuyor.
     MKK Bilgi Portalı/e-posta/SMS yoluyla sağlandığı bir bilişim sistemi olarak kurulan sistemde Genel Kurul toplantılarına ilişkin ön hazırlık ve yasal merasimler, toplantı anına ilişkin her türlü işlem elektronik olarak gerçekleştirilebiliyor.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir