"Türkiye'nin ilk 1000 ihracatçı firması" -GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan: -"TİM tarafından…

  • Yazı boyutu
"Türkiye'nin ilk 1000 ihracatçı firması"
  -GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan:
  -"TİM tarafından…

"Türkiye'nin ilk 1000 ihracatçı firması" -GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan: -"TİM tarafından açıklanan ilk bin ihracatçı firmanın illere göre dağılımında Gaziantep'in 3. sıraya yükselmesi gurur verici" -"Gaziantep'in 2023 ihracat hedefi olan 30 milyar dolara ulaşmak bir hayal değil. Hedefe emin adımlarla ilerliyoruz"

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan "Türkiye'nin ilk 1000 ihracatçı firması" araştırmasının illere göre dağılımında, Gaziantep'in 3. sıraya yükselmesinin gurur verici olduğunu belirtti.
     Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, TİM'in araştırmasında 63 firmayla Gaziantep'in, İstanbul ve İzmir'in ardından üçüncü sırada yer aldığını bildirdi.
     Gaziantep'in her şeye rağmen böyle bir başarı göstermesinin gurur verici olduğunu ve bunun 2023 ihracat hedefine Gaziantep'i bir adım daha yaklaştırdığını ifade eden Aslan, şunları kaydetti:
     "TİM tarafından açıklanan ilk bin ihracatçı firmanın illere göre dağılımında Gaziantep'in 3. sıraya yükselmesi gurur verici. Ortadoğu'da yaşanan değişim rüzgarlarının ve avro bölgesinde yaşanan ekonomik krizin oluşturduğu küresel ekonomik sıkıntılardan dolayı zor bir yıl olan 2011 yılında Gaziantep'in en büyük ihracatçılar listesindeki firma sayısını artırarak girmesi önemli bir başarı.
     Gaziantep 2010 yılında 53 olan firma sayısına 2011 yılında 10 firma eklemiş ve 63'e yükseltmiştir. Demek ki Gaziantepli firmalar, yaşanan tüm olumsuz koşullara karşın ihracat konusunda üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getiriyor. Bu sorumluluk bilinci ve artan ihracat rakamlarımız da bize gösteriyor ki, Gaziantep'in 2023 ihracat hedefi olan 30 milyar dolara ulaşmak bir hayal değil. Hedefe emin adımlarla ilerliyoruz ve her geçen gün bu hedefe bir adım daha yaklaşıyoruz."
     Gaziantep'te 2011 yılı verilerine göre toplam bin 142 ihracatçı firma bulunduğunu, kentin "büyükler" arasına 63 firmasının yer aldığını hatırlatan GTO Başkanı Aslan, Gaziantep'in 179 ülkeye ihracat yaptığını ve Türkiye'nin toplam ihracatında yaklaşık yüzde 4 paya sahip olduğunu belirtti.
     Aslan, "Dış ticaret dengesi sürekli pozitif olan bir kent inanıyorum ki, gelecek dönemlerde bu listede daha fazla firma ile yer alacaktır" dedi.
    
    
    

Bu haberi 211 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir